Delegacija kineske China Shipbuilding Industry Corporation koja je već tri dana u posjetu Hrvatskoj kako bi na licu mjesta ispitala interes za ulaganje u brodogradilišta u sklopu Uljanik grupe, oko 13 sati stigla je u zagrebačku zračnu luku kako bi se, nakon kratkog sastanka s izaslanstvom Ministarstva gospodarstva predvođenim ministrom Darkom Horvatom, uputila u Kinu. No, sastanak se odužio, a let za Frankfurt kojim su trebali napustiti Hrvatsku je otkazan. Hrvatsku su napustili tek kasno poslijepodne
Ministar gospodarstva Darko Horvat je novinarima otkrio kako su Kinezima u razgovoru ponuđena oba brodogradilišta, no ne samo u kontekstu brodogradnje.
'Ponuđena je i jedna i druga lokacija, ne samo isključivo u kontinuitetu brodogradnje već u investiranju i zajedničkom naporu da se na tim lokacijama možda proizvodi nešto drugo', rekao je Horvat.
'Ako u ovom trenutku oni (Kinezi) ne vide prosperitet odnosno mogućnost kontinuiteta brodogradnje u Puli i Rijeci, mi želimo na tim lokalitetima zadržati proizvodnu djelatnost', istaknuo je.
Dodao je kako je diverzifikacija proizvodnog segmenta koji je u portfelju CSIC-a dobrodošla i u Pulu i u Rijeku.
Ocijenio je da namjere kineske strane shvaća ozbiljnima i da je optimist.
Od kineske strane, kako je rekao, ne očekuje se financiranje brodova koji nisu završeni, a startna pozicija su novi projekti, s drugačijom filozofijom i izvorima financiranja te, kako je naglasio, neće više biti državnih jamstava.
Horvat je otklonio da će Kinezi konačnu odluku u investiranju u hrvatska brodogradilišta donijeti danas, te se nada da će se za nekoliko tjedana javiti i reći što nude.
Upitan što će biti ako se račun Uljanika ne odblokira, rekao je kako je sud rekao da tada slijedi stečaj te da je taj signal Vladi vrlo jasan, kao i njena poruka da nema više dosadašnjeg modela financiranja brodogradnje. Istaknuo je da perspektiva koju nude kineski partneri postoji, a vidjet će se hoće li biti prihvatljiva. Vlada, kako je rekao, pred Kineze ne postavlja rok za njihov odgovor te je istaknuo da im je vrlo transparentno prikazano stanje u brodogradilištima.
Podsjetimo, kineski brodograditelji ovoga su tjedna posjetili Uljanik, ali i riječki 3. maj. U oba su brodogradilišta, kako je izvijestio Horvatov pomoćnik Zvonimir Novak, Kinezi bili vrlo zadovoljni tehničkim kapacitetima i inženjerskim rješenjima za brodove koja su im prezentirana.
Vlada tvrdi kako je do naglog preokreta u kineskom interesu za brodogradilište došlo prilikom nedavnog posjeta kineskog premijera Li Keqianga Hrvatskoj, kad je navodno, nakon večere s Plenkovićem, kineski premijer u kasnim noćnim satima nazvao šefa CSIC-a i zatražio da još jednom razmisli o investiciji u Uljanik.