Ni više od godinu dana od njenog početka pandemiji koronavirusa u Europi ne nazire se kraj. Štoviše, stanje se opet zahuktava i mnoge zemlje su u nekom obliku karantene. Hrvatska se nalazi na pragu ulaska u treći val, a tome je sigurno pridonijelo stanje u našem susjedstvu u kojem pandemija doslovno bukti
Tri Hrvatskoj susjedne zemlje - Mađarska, Crna Gora i Srbija - trenutno su u samom svjetskom vrhu po stopi širenja zaraze prema podacima stranice Ourworldindata.org. Mađarska je na petom mjestu u svijetu sa stopom od nevjerojatno visokih 814 zaraženih na milijun stanovnika u proteklih sedam dana, a slijede Crna Gora s 800 zaraženih na šestom mjestu i Srbija na sedmom mjestu globalno sa 731 zaraženih na milijun stanovnika.
Prema istoj statistici, situacija je ozbiljna i u drugim susjednim zemljama - Bosna i Hercegovina broji 399, a Slovenija 388 zaraženih na milijun stanovnika u proteklih sedam dana. Od naših susjeda, najbolje je stanje u Italiji, mada ni ondje nije blistavo s 362 zaražena na milijun stanovnika. Hrvatska prema ovoj statistici ima 229 zaraženih na milijun stanovnika.
Trenutna stopa umrlih od Covida-19 u hrvatskom susjedstvu daje još porazniju sliku užasa koji nam servira ova pandemija. Mađarska u proteklih tjedan dana ima najveću smrtnost od koronavirusa u svijetu. U toj zemlji je u proteklih sedam dana umrlo 19,37 osoba na milijun stanovnika. Crna Gora je treća na svijetu sa smrtnošću od 15,92, a Bosna i Hercegovina s 14,24 umrle osobe na milijun stanovnika peta globalno. Italija ima smrtnost od 6,61, a Srbija od 4,51 na milijun stanovnika u tjedan dana. Istaknimo da Srbija kroz cijelu pandemiju ima neuobičajeno nizak broj umrlih u odnosu na broj zaraženih i stope smrtnosti u drugim zemljama pa su u javnosti iznošene i spekulacije da se skrivaju prave brojke. Hrvatska prema ovoj statistici ima 3,34 umrla na milijun stanovnika, a Slovenija najbolje stoji sa stopom umrlih od 2,61.
Kada se pogledaju ove brojke, onda je jasno da ni u Hrvatskoj stanje nije moglo ostati mirno i kako se moglo očekivati da će se zaraza preliti preko granica.
Posebno je teško stanje u Mađarskoj. Dnevni broj zaraženih u petak je premašio 10 tisuća, a bilježe i preko 200 umrlih u danu. U nedjelju su 194 Mađara izgubila bitku s koronavirusom. Trenutno su hospitalizirane 10.652 osobe, od kojih je 1273 na respiratorima. Zemlja pokušava zaustaviti zarazu ubrzanim procesom cijepljenja pa je odobrila i drugo kinesko cjepivo protiv Covida. Cjepivo CanSinoBIO daje se u jednoj dozi i nedavno je odobreno za liječenje u Kini, Pakistanu i Meksiku.
Srbiju je unatoč relativno brzoj kampanji cijepljenja snažno pogodio još jedan val pandemije. Posljednjih tjedan dana ta zemlja dnevno bilježi oko pet tisuća novozaraženih. Bolnice pucaju po šavovima, liječnici padaju s nogu, a brojke ne posustaju. U Srbiji imaju i neuobičajeno visoku stopu smrtnih slučajeva među liječnicima. U ponedjeljak su prestale vrijediti petodnevne mjere zaključavanja, ali zadnji epidemiološki podaci ne pokazuju značajniji pad zaraza u odnosu na broj testiranih uzoraka dok je povećan broj umrlih pacijenata na bolničkom liječenju i na respiratorima. U nedjelju je na odjelima za oboljele od Covida diljem Srbije bio 5531 pacijent, a na respiratorima ih je 235.
Crna Gora nalazi se u svjetskom vrhu po broju umrlih, što bi za zemlju s tako malim brojem stanovništva moglo imati razarajuće posljedice ako se trend ne zaustavi. Do sada je u Crnoj Gori registrirao službeno 87.212 slučajeva zaraze koronavirusom, što je 15 posto od ukupnog broja od 620 tisuća stanovnika. Stvaran broj vjerojatno je još veći.
Pandemija hara i Bosnom i Hercegovinom, a i tu zemlju posebno brine velik broj smrtnih slučajeva. U subotu je potvrđeno nešto više od 1400 novih slučajeva zaraze koronavirusom, što je brojka približna onoj od petka, no ponovo je zabilježen i razmjerno velik broj umrlih jer su prijavljena 44 smrtna slučaja povezana s Covidom-19.
U Sarajevskoj županiji od subote su zatvoreni svi ugostiteljski objekti i ta mjera ostat će na snazi dva tjedna, a trgovine i druge uslužne djelatnosti mogu nastaviti raditi, s time da im je radno vrijeme vezano uz policijski sat koji traje od 21 do 5 sati. Produženi policijski sat koji praktično traje cijele noći na snazi je u Zapadno-hercegovačkoj, Zeničko-dobojskoj, Tuzlanskoj, Bosansko-podrinjskoj i županiji Središnja Bosna. Vlasti Republike Srpske u nedjelju su zabranile rad ugostiteljskim objektima i također uvele entitet u neku vrstu lockdowna.
Slovenija bilježi skok od 41,5 posto novozaraženih u pandemiji koronavirusa na tjednoj razini, objavila je u ponedjeljak slovenska vlada, navodeći da je u posljednja 24 sata, uz smanjen opseg testiranja i 15,7 posto pozitivnih nalaza, potvrđeno 290 novih zaraza. Slovenski predsjednik vlade Janez Janša upozorio je tijekom vikenda da su trendovi posljednjih dana zabrinjavajući.
'Više ne možemo govoriti o tome da smo na rubu novog vala epidemije, ovo je početak trećeg vala', objavila je na Twitteru Mateja Logar, epidemiologinja koja vodi vladino savjetodavno povjerenstvo za Covid-19, dodavši da će biti potrebne nove protuepidemijske mjere ako se nastavi sadašnji trend.
Ukupan broj oboljelih od Covida-19 u Italiji, s kojom nemamo kopnenu granicu, drastično je povećan u ožujku, a neke regije proglašene su crvenim zonama i u njima je uvedeno strogo zatvaranje.