Hrvatski europarlamentarci ne priznaju opravdanja prema kojima Hrvatska nije imala ni manevarskog prostora reagirati na odluku Europske unije o odmrzavanju imovine članova obitelji bivšeg jugoslavenskog i srpskog diktatora Slobodana Miloševića. 'Ako je Hrvatska znala biti sama protiv odluke o redukciji upotrebe plastičnih vrećica, u ovom je slučaju doista morala barem izdvojiti svoje mišljenje, ako ne i biti protiv, upravo zbog toga što smo optužili Srbiju za genocid, a presuda se očekuje u veljači', poručio je Tonino Picula (SDP)
Odluka Vijeća EU o ukidanju sankcija obitelji Milošević 'nije smjela biti temeljena na humanitarnim razlozima, svakako ne na političkim, a dvojbena je i njezina međunarodno pravna utemeljenost jer je protiv Mirjane Marković još na snazi Interpolova tjeralica u Srbiji', napominje Picula.
Ako Ministarstvo vanjskih i europskih poslova dijeli rezon Tonina Picule, postavlja se pitanje zašto je Hrvatska šutke pristala na odmrzavanje imovine Miloševićima. Takva odluka na Vijeću EU-a donesena je, podsjetimo, jednoglasno, iako je postojala mogućnost ulaganja veta.
Iz MVEP-a su poručili da je riječ o 'administrativnoj proceduri u kojoj nema rasprave', dodajući da se tom odlukom Miloševićeva krivnja za agresiju na Hrvatsku 'nije promijenila'.
Europarlamentarka Ruža Tomašić upozorava da je Hrvatska svakako trebala prosvjedovati protiv takve odluke.