Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) izvijestio je danas kako raste broj komaraca na poplavljenim područjima, naročito u Vukovarsko-srijemskoj županiji, ali da je daleko najveći udio onih koje ne prenose zarazne bolesti, pa tako ni tzv. groznicu Zapadnog Nila, zbog čega je nizak trenutni rizik od prijenosa te bolesti
HZJZ je priopćio o poduzetim mjerama na subijanju komaraca na poplavljenim područjima, radi sprječavanja nastanka zaraznih bolesti i epidemija. Podsjeća kako je ranije, zbog poplava u četiri župane (Vukovarsko-srijemska, Brodsko-posavska, Sisačko-moslavačka i Požeško-slavonska), ministar zdravlja proglasio opasnost od epidemija, na temelju čega je izrađen i Opći plan javnozdravstvenih mjera.
Prije povlačenja vode je napravljen tretman komaraca avionima, i to na području Vukovarsko-srijemske županije (Spačvanski bazen) na površini od 6000 hektara. Na području Brodsko-posavske županije je avionima tretirano 2400 hektara.
Nakon povlačenja vode započeto je s tretmanom odraslih komaraca sa zemlje te je obuhvaćeno oko 3000 hektara u Vukovarsko-srijemskoj županiji, 6209 hektara u Brodsko posavskoj županiji, oko 20 hektara u Sisačko-moslavačkoj i oko 30 hektara u Požeško-slavonskoj županiji. Paralelno su se larvicidnim sredstvima tretirali razvojni oblici komaraca na području sve četiri županije, čime je obuhvaćeno oko 15.000 dužnih metara kanala te oko 50 hektara voda stajaćica i poplavnih voda.
U HZJZ-u napominju kako se cijelo vrijeme provodi monitoring komaraca, koji s jedne strane pruža objektivnu sliku njihove brojnosti, služi za procjenu učinkovitosti obavljenih tretmana te za procjenu rizika od bolesti koje se prenose komarcima.
Monitoringom je utvrđeno da broj komaraca raste na poplavljenim područjima, naročito u Vukovarsko-srijemskoj županiji, ali da je među njima daleko najveći udio onih koji ne prenose zarazne bolesti, pa tako niti groznicu Zapadnog Nila. Na temelju toga se procjenjuje da je nizak trenutni rizik od prijenosa te bolesti.
U HZJZ-u kažu i kako su avionski tretmani poplavljenih šuma ograničenih mogućnosti s obzirom da sredstva na takvom staništu ne mogu prodrijeti do komaraca kao kada se radi o adulticidnom tretmanu, primjerice livada ili oranica. Zbog toga komarci svakodnevno nadiru te postoji potreba da se tretiraju svakih tri do pet dana u svim naseljenim mjestima.