Jelko Kacin, glasnogovornik slovenske vlade za Covid-19, u četvrtak je izjavio da Hrvatska unatoč primjetnom trendu smanjivanja broja novih zaraza ne ispunjava uvjete za skidanje sa slovenske crvene liste, na kojoj se nalaze epidemiološki nesigurne destinacije
Kacin je kazao da je u Hrvatskoj incidencija novih zaraza još uvijek visoka i iznad 40 oboljelih na 100 tisuća stanovnika u zadnjih 14 dana. Slovenija je skinula Hrvatsku sa zelene na žutu listu još početkom srpnja, a na crvenoj listi završili smo 20. kolovoza. Od tada Slovenci, koji rado dolaze u našu zemlju, mogu u Hrvatsku samo ako su vlasnici nekretnine ili plovila i moraju se vratiti u roku od 48 sati. Hrvatima koji žele u Sloveniju propisana je obavezna karantena, uz neke iznimke.
Prema slovenskim kriterijima, epidemiološki sigurna država koja se nalazi na zelenoj listi ona je u kojoj nema više od 10 novih zaraza na 100 tisuća stanovnika u 14 dana. Na žutoj listi su zemlje koje broje između 10 i 40 zaraženih, a svi preko tog broja trebali bi biti na crvenoj listi. Uz to se uzima u obzir i broj importiranih slučajeva.
Prema podacima Europskog centra za kontrolu i prevenciju bolesti (ECDC), zaključno s 24. rujna, Hrvatska zaista ima 66,6 zaraženih na 100 tisuća stanovnika, što je, istina, prilično iznad kriterija koje je Slovenija postavila za epidemiološki relativno sigurna područja.
Sama Slovenija ima 66,4 zaražena na 100 tisuća stanovnika i nalazi se u crvenoj zoni prema vlastitim kriterijima. Iz tablice se mogu iščitati još neki podaci koji govore o nedosljednosti naših zapadnih susjeda. Naime na zelenoj listi, dakle ne čak ni na žutoj, u Sloveniji se nalaze i Austrija i Mađarska, a koje posljednjih dana doživljavaju pravu eksploziju broja zaraženih koronavirusom. Recimo, neke regije u tim zemljama, kao što je to napravila i za Hrvatsku, Njemačka je stavila na crvenu listu.
Prema podacima ECDC-a, Austrija bilježi 108 zaraženih na 100 tisuća stanovnika u posljednjih 14 dana, a Mađarska čak 117 zaraženih. Situacija u tim zemljama međutim ne zabrinjava odgovorne u Sloveniji. Kacin je u četvrtak rekao da će s obzirom na vrlo povećan broj novih slučajeva u Austriji, koja je još na slovenskoj zelenoj listi, građanima tek preporučiti da ne putuju ondje osim u nužnim slučajevima.
Što se tiče Mađarske, u kojoj je, po riječima glasnogovornika slovenske vlade, epidemiološka situacija vrlo teška i 'slična onoj u BiH', Kacin je kazao da se Mađarska 'sama zatvorila' zatvorivši granice za strance, pa to pitanje nije toliko aktualno jer je prometa na granici sa Slovenijom vrlo malo.
Zbog situacije u kojoj svaka zemlja za sebe određuje kriterije Europska unija pokušava dogovoriti jedinstveno rješenje kako bi prolaz unutarnjim granicama u EU bio usklađen i jedinstven i u vrijeme drugog vala epidemije. Za takvo rješenje zalaže se i službeni Zagreb.