Islamska zajednica Bosne i Hercegovine razočarana je izjavama hrvatskog predsjednika Ive Josipovića kojima se sugerira mogućnost radikaliziranja muslimana u BiH, izjavio je predsjednik Sabora IZ-a u BiH Safet Softić
'Josipović je zbog dosadašnjeg rada zadobio veliko povjerenje građana BiH, pa i Bošnjaka. Utoliko ta izjava više iznenađuje i frustrira', izjavio je Softić, kako ga u četvrtak citira Dnevni avaz.
Lokalni mediji u BiH prenijeli su dijelove intervjua koji je hrvatski predsjednik ovaj tjedan dao agenciji Reuters i u kojemu je rekao kako očekuje da zbivanja u arapskom svijetu neće radikalizirati muslimane koji žive u BiH.
Čelni čovjek najvišeg tijela IZ-a u BiH Softić kaže kako se u toj zemlji očekivalo da predsjednik Josipović bude regionalni lider u pomirenju i gradnji boljih odnosa.
'Ima li posljednja (Josipovićeva) izjava veze s formiranjem vlasti u BiH ili je izazvana činjenicom da su takve izjave primamljive za Europsku uniju, ne znam', kazao je Softić, ustvrdivši kako s muslimanima u BiH 'nikad nitko nije imao probleme, no oni s drugima jesu'.
Komentare hrvatskog predsjednika o muslimanima u BiH osudile su i neke političke stranke u toj zemlji koje okupljaju pretežito Bošnjake.
Potpredsjednik Socijaldemokratske partije BiH (SDP) Damir Hadžić kazao je kako je to bio 'još jedan u nizu nepotrebnih komentara o stanju u BiH'.
'Hrvatska treba biti čimbenik stabilnosti u BiH, a ne netko tko destabilizira prilike na ovim prostorima. To može dovesti u pitanje odnose dviju zemalja, ali i odnose među narodima u BiH, kazao je Hadžić za Avaz.
Josipović podilazi predrasudama o muslimanima
Stranka za BiH (SBiH) Harisa Silajdžića na Josipovićeve je izjave reagirala priopćenjem u kojemu je ocijenila kako hrvatski predsjednik 'podilazi raširenim predrasudama o islamu i muslimanima', sugerirajući da su retrogradni i destruktivni. Radikalni muslimanski elementi u BiH su tijekom rata mogli stići samo preko Hrvatske uz potporu 'režima Franje Tuđmana', ustvrdili su u Silajdžićevoj stranci.
Predsjednik Josipović je, u intervjuu za Reuters u utorak, u kojem je govorio o hrvatskim pristupnim pregovorima s EU, govorio i o nemirima u Libiji ističući kako je zabrinut da bi zbivanja u toj sjevernoafričkoj državi mogla utjecati na radikalne muslimane u susjednoj BiH i kako je riječ o 'sigurnosnom problemu ne samo za njih (sjevernu Afriku), nego za cijelu južnu Europu'.
Istaknuo je da je zabrinut time što je u Bosni bilo radikala, osobito tijekom rata u toj zemlji, koji su došli iz drugih zemalja i dodao da su 'neki od njih još tamo, a neki su otišli iz Bosne', te kazao kako misli 'da je lokalno muslimansko stanovništvo samosvjesno, da razumije i dijeli europske vrijednosti i cijeni dobrosusjedsku suradnju'.