Iako su u povijesti HDZ-a mnogi istaknuti članovi, pa čak i njezin predsjednik, bili izbacivani iz stranke, ista sudba, barem za sada, neće pogoditi njezina potpredsjednika Božidara Kalmetu koji se nalazi pod istragom USKOK-a zbog sumnje da je sudjelovao u organiziranom izvlačenju najmanje 30 milijuna kuna iz HAC-a za svog ministarskog mandata
HDZ smo zamolili da nam pojasni namjeravaju li stranačka tijela raspravljati o Kalmetinom članstvu nakon što su istražitelji utvrdili da postoji dovoljno dokaza da pokrenu istragu protiv godinama nedodirljivog Kalmete.
Na konkretna pitanja nije nam odgovoreno, već iz HDZ-a kažu da je glavni tajnik Milijan Brkić u ponedjeljak izrekao stav stranke o Kalmeti. 'Gospodin Kalmeta je već dao izjavu da nije zabrinut, a budući da on nije zabrinut, nismo zabrinuti ni mi, jer nema ništa novo u odnosu na ono što je već pisano u medijima zadnjih pet, šest godina', rekao je Brkić te je posumnjao u tajming pokretanja istrage i u zloporabu DORH-a i USKOK-a u predizborne svrhe. Ipak, predsjednik stranke Tomislav Karamarko trebao bi pokazati na djelu što je mislio kada je nedavno, slaveći izbornu pobjedu Ivana Žinića, novog sisačko-moslavačkog župana, rekao: 'HDZ danas radi pod geslom - domoljublje natrag u stranku, a kriminal i korupcija van. To smo i napravili i to hrvatski narod prepoznaje...'
I to je to od HDZ-a. Barem za sada, dok je Kalmeta 'samo' pod istragom. No osvrnemo li se na dosadašnju praksu, možemo zaključiti da pokretanje istrage, pa čak ni pravomoćne presude nisu presudni. Iz HDZ-a se u pravilu letjelo zbog izjava u medijima.
Tako je Damir Polančec u rujnu 2010, dok je HDZ-om predsjedala Jadranka Kosor, jednoglasno izbačen iz stranke. Nije razlog izbacivanju bio pravosudne prirode, problem je bio u tome što je Polančec svjedočio pred saborskim Povjerenstvom oko prodaje Ine. Rekao je naime da je vrh HDZ-a znao sve detalje pregovora s mađarskim MOL-om te da je po nalogu bivšeg premijera Ive Sanadera o svemu izvještavao i bivšeg predsjednika Stjepana Mesića. Kazao je i kako su konačan tekst ugovora dobili na uvid Šuker i Marina Matulović Dropulić. Bez njih dvoje i Sanadera ništa se nije moglo odlučivati, ustvrdio je tada Polančec.
Nakon toga je izbačen iz HDZ-a jer je nanio 'štetu političkim interesima i ugledu stranke'. Prije njega, početkom 2010, iz stranke je izbačen Ivo Sanader. I opet ne zbog optužbi koje su mu se stavljale na teret, nego zbog pokušaja stranačkog puča.
Istu je sudbinu doživjela i Jadranka Kosor 2013, kada ju je Predsjedništvo na čelu s Tomislavom Karamarkom jednoglasno isključilo iz stranke. Povod opet nisu bili nikakvi konkretni krimeni, već medijski istupi u kojima je kritizirala novo vodstvo HDZ-a.
Teoriju prema kojoj stranci nije bitno stavlja li njezinim članovima pravosudni sustav kakav korupcijski krimen na leđa ili ne, nego samo ono što pričaš o njoj, dokazuje i činjenica da je Petar Čobanković, pravomoćno osuđen u aferi Planinska 2013, i dalje član HDZ-a. On se nagodio s USKOK-om te je grijehe oprao radom za opće dobro, tj. guljenjem krumpira. Cijeli je proces obavio elegantno i skrušeno je priznao, a da pritom nije u medijima iznosio prljavo stranačko rublje. Iz stranke stoga nije isključen iako je on sam glasao za izbacivanje nekadašnjeg kolege Polančeca iz nje.