sjever zemlje

Italija pogođena poplavama nakon obilne kiše, najgore prošli Padova i Vicenza

17.05.2024 u 16:19

Bionic
Reading

Oluje i obilne kiše prouzročile su poplave u mnogim dijelovima sjeverne Italije, a posebno su pogođeni gradovi Padova i Vicenza, piše u petak BBC

Hitne službe koriste gumene čamce kako bi spasile ljude iz njihovih domova, a na snimkama se mogu vidjeti automobili kako plutaju ulicama. Guverner pokrajine Veneto je opisao prekonoćne vremenske prilike kao "vodenu bombu". Jug se Italije suočava s toplinskim valom neuobičajenim za ovo doba godine, pri čemu su na Siciliji zabilježene temperature do 35 Celzijevih stupnjeva.

Profesor Marco Marani, stručnjak za učinke klimatskih promjena sa sveučilišta u Padovi, rekao je za list Corriere del Veneto da "ekstremni događaji postaju sve češći te će jačati usporedno s jačanjem globalnog zatopljenja". Obale rijeke Muson dei Sassi na padovanskom području popustile su zbog obilne kiše u ranim jutarnjim satima u petak, što je izazvalo poplave. Teretni vlak u mjestu Borgo Mantovano u pokrajini Lombardiji preokrenuli su naleti vjetra pri brzini između 150 i 200 kilometara na sat. Lokalni čelnik Alberto Borsari je na društvenim mrežama napisao da su "mnoge ulice i podrumi poplavljeni" te da je situacija "zaista teška".

Poplava u Italiji
  • Poplava u Italiji
  • Poplava u Italiji
  • Poplava u Italiji
  • Poplava u Italiji
  • Poplava u Italiji
    +3
Poplava u Italiji Izvor: Profimedia / Autor: Nuove Tecniche / Zuma Press / Profimedia

"Nasreću, nitko nije ozlijeđen", dodao je. Do 130 milimetara kiše je palo u jednom danu u Milanu, što je prouzročilo bujice. Očevici su kazali da takav intenzitet kiše nije zabilježen u svibnju u više od 170 godina. Vlasti civilne zaštite su u Venetu proglasile stanje crvene uzbune do 14 sati, a naročito između Vicenze i Verone gdje su rijeke nabujale nakon što je u 30 minuta palo 70 milimetara kiše. Jedna osoba je nestala na području grada Como nakon urušavanja manjeg mosta.

Istovremeno, veoma suhi uvjeti zabilježeni su na otoku Sardiniji, koja se već suočava s još jednom lošom sezonom za lokalne uzgajivače pšenice, koji očekuju polovinu uobičajenog uroda zbog manjka vode, prema lokalnim novinama L'Unione Sarda. Ograničenja korištenja vode također se predviđaju na tom području kasnije tijekom ljeta. Profesor Marani je rekao da "postoje snažni znanstveni dokazi" da ekstremni vremenski uvjeti postaju sve češći, dodavši da se izračuni za obranu od poplava "moraju revidirati kako bi se razumio stvaran rizik s kojim se suočavamo".

"Klimatske promjene moraju biti stavljene pod kontrolu", dodao je. Europska agencija za klimu Copernicus i Svjetska meteorološka organizacija su u travnju naglasile potrebu za obranom od poplava kao i hitnim djelovanjem radi suzbijanja učinaka klimatskih promjena.