pandemija koronavirusa

Izvršni direktor AstraZenece povezuje porast Covida u Europi s odustajanjem od njihova cjepiva

23.11.2021 u 19:10

Bionic
Reading

Odluka da se AstraZenecino cjepivo Covid-19 ne koristi za starije osobe u nekim europskim zemljama mogla bi pomoći u objašnjenju zašto koronavirus trenutno izaziva tako visoku razinu infekcija u kontinentalnoj Europi, rekao je Pascal Soriot, izvršni direktor AstraZenece

Pascal Soriot je izjavio je za BBC Radio 4 da bi pojačani imunitet T-stanica onima koji su primili cjepivo AstraZeneca mogao pružiti trajniju imunološku zaštitu od virusa, prenosi The Guardian.

Njemačka je bila prva europska zemlja koja je krajem siječnja preporučila da se AstraZeneca ne daje osobama starijim od 65 godina, navodeći nedostatak podataka o učinkovitosti cjepiva u ovoj dobnoj skupini. Druge europske zemlje brzo su slijedile slične preporuke, uključujući Italiju, Francusku, Poljsku i Švedsku, iako su mnoge kasnije poništile ove smjernice nakon objave daljnjih podataka o učinkovitosti.

Neke su na kraju čak i u potpunosti promijenile odluku i dale naputak da ga se može koristiti samo u starijim dobnim skupinama, nakon što je Europska agencija za lijekove (EMA) izvijestila o mogućoj povezanosti između cjepiva i vrlo rijetkih slučajeva krvnih ugrušaka kod mlađih žena. Vjerojatno kao rezultat ovih mješovitih poruka, mnogi Europljani u početku nisu bili voljni primiti cjepivo ovog proizvođača.

Soriot je pazio da ne optužuje, ali je kazao da bi visoka primjena cjepiva među starijim osobama tijekom početnog uvođenja cjepiva u Ujedinjenom Kraljevstvu mogla pomoći da se objasni zašto je prijem u bolnice u toj zemlji ostao relativno nizak unatoč kontinuiranoj visokoj razini infekcije.

Covid u Njemačkoj
  • Covid u Njemačkoj
  • Covid u Njemačkoj
  • Covid u Njemačkoj
  • Covid u Njemačkoj
  • Covid u Njemačkoj
    +8
Covid u Njemačkoj Izvor: EPA / Autor: CONSTANTIN ZINN

“Stvarno je zanimljivo kada pogledate Ujedinjeno Kraljevstvo. Bio je veliki vrhunac infekcije, ali nije bilo toliko hospitalizacija u odnosu na Europu. U Velikoj Britaniji cjepivo AstraZeneca korišteno je za cijepljenje starijih ljudi, dok su u Europi ljudi u početku mislili da cjepivo ne djeluje kod starijih ljudi. Ne kažem da je bilo itko napravio grešku, samo kažem da postoji mnogo podataka koje još uvijek treba učiniti dostupnim, a koje mi nemamo', poručio je Soriot.

Izvršni direktor AstraZenece je dodao da T-stanice mogu pružiti objašnjenje za razlike u stopama hospitalizacije među zemljama.

Rekao je da su svi usredotočeni na antitijela, ali antitijela opadaju s vremenom. 'Odgovor T-stanica ostaje važan. Čim vas ovaj virus napadne, one se probude i dolaze vam u pomoć i brane vas. Ali treba im malo vremena. Dakle, možda ste zaraženi, ali onda oni priskaču u pomoć i nećete biti hospitalizirani', objasio je

Kazao je da želi istaknuti da su T-stanice važne, a posebno se odnosi na trajnost odgovora, posebno kod starijih ljudi, a pokazalo se da ovo cjepivo stimulira T-stanice u većoj mjeri kod starijih ljudi.

Međutim, Danny Altmann, profesor imunologije na Imperial Collegeu u Londonu, rekao je da bi bilo iznimno teško pripisati različiti oblik krivulja porasta infekcije u UK i drugim europskim zemljama bilo kojem pojedinom faktoru.

“Bilo bi pomalo glupo pokušati to pripisati prilično nijansiranim razlikama u izboru cjepiva u različitim zemljama”, rekao je. "Ne znam gdje biste to znanstveno počeli dokazivati."

Izvor: Licencirane fotografije / Autor: HZJZ