Vodstvo Europske komisije (EK) razgovara sa znanstvenicima o tome koliko dugo će treća doza biti učinkovita u zaštiti od covida-19. Italija razmišlja o skraćivanju valjanosti covid potvrde dok Grčka razmatra sličan korak čak i bez zajedničke odluke EU-a
Euractiv piše da Bruxelles raspravlja o tome koliko dugo će treće doze cjepiva protiv covida-19 ostati učinkovite.
Rumunjska, Bugarska, Mađarska, Češka, Grčka, Hrvatska i druge zemlje već su počele nuditi građanima treću dozu. Prioritet su uglavnom starije osobe i one s osnovnim zdravstvenim problemima.
Trenutno je Italija usred četvrtog vala covida, a broj slučajeva naglo raste. U odnosu na prošli tjedan bilježi se porast novozaraženih za 26,3 posto, smrtnih slučajeva za 18,9 posto, a pacijenata na intenzivnoj njezi za 15,6 posto.
Iz tog razloga talijanska vlada razmatra preispitivanje razdoblja valjanosti covid potvrda i njihovo skraćivanje s 12 na devet ili šest mjeseci. Nacionalni zdravstveni institut objavio je da učinkovitost cjepiva naglo opada nakon šest mjeseci od završetka ciklusa cjepiva.
Prema Institutu, učinkovitost cjepiva prije i nakon šest mjeseci od dana primjene 'pada za 25,5 posto, sa 75,5 na 50,2 posto za infekcije, a za teške bolesti koje dovode do hospitalizacije ili intenzivnog liječenja pada samo za 9,7 posto (s 91,8 na 82,1 posto)'.
Italija pojačava svoju kampanju cijepljenja kako bi obuzdala infekciju. Treće doze bit će dostupne za osobe u dobi od 40 do 60 godina od 1. prosinca, rekao je ministar zdravstva Roberto Speranza prošle srijede. Vlada će pričekati dva tjedna prije nego što donese bilo kakvu odluku, ovisno o podacima iz kampanje za treću dozu cijepljenja.
Francuska je već donijela takvu odluku za starije od 65 godina.
Grčka ima slična razmišljanja i obećava da će krenuti dalje čak i bez konsenzusa na razini EU-a. Prema relevantnoj regulativi EU-a, covid potvrda traje 12 mjeseci.
Rim također nudi mogućnost uklanjanja brzih antigenskih testova na covid-19 kao kriterija prihvatljivosti za izdavanje potvrda.