Broj ukrajinskih vojnika koji su dezertirali u prvih deset mjeseci 2024. premašio je ukupan broj dezertiranja iz prethodne dvije godine rata, i to u trenutku u kojem Rusija ubrzano napreduje na istočnom frontu, zauzimajući sve više teritorija
Jedan od najozbiljnijih slučajeva zabilježen je u listopadu, kada su stotine vojnika 123. brigade napustile svoje položaje u istočnom gradu Vuhledaru. Povratkom u Mikolajivsku regiju, neki od njih organizirali su javni prosvjed, zahtijevajući bolje naoružanje i obuku.
'Stigli smo u Vuhledar s automatskim puškama. Rekli su da će biti 150 tenkova, a bilo ih je samo 20… i ništa što bi nas štitilo', rekao je za Financial Times jedan od časnika te brigade, želeći ostati anoniman.
Ukrajinsko tužiteljstvo otvorilo je između siječnja i listopada 60.000 slučajeva protiv vojnika zbog napuštanja položaja, što je gotovo dvostruko više nego u 2022. i 2023. zajedno. Ako budu osuđeni, prijeti im kazna zatvora do 12 godina.
Iscrpljeni su i frustrirani
Vojnici iz Mikolajivske i Zaporiške oblasti izjavili su za Financial Times da su iscrpljeni, frustrirani i suočeni s ozbiljnim mentalnim problemima. Mnogi su istaknuli da je manjak rotacija u vojsci samo pogoršao situaciju. Tako je jedan od časnika iz 123. brigade naveo da njegova jedinica nije imala nijednu rotaciju tijekom tri godine rata.
'Vuhledar nikome nije trebao', rekao je časnik, tvrdeći da nije imalo smisla braniti grad koji je već godinu dana u ruševinama. Neki vojnici iskoristili su priliku za bijeg dok su bili na obuci u savezničkim zemljama. Poljski sigurnosni dužnosnici potvrdili su da u prosjeku 12 ukrajinskih vojnika mjesečno dezertira iz vojnih kampova u njihovoj zemlji.
Prilagodba zakona o dezertiranju
Kako bi motivirala vojnike na povratak, ukrajinska vlada je 21. studenog izmijenila zakon o dezertiranju, omogućivši oslobađanje od optužbi za one koji se vrate svojim jedinicama. Ova mjera bila je relativno uspješna - jedna od brigada dobila je stotine povratnika zahvaljujući chatbotu koji je omogućio anonimne prijave za njihovo vraćanje.
Prema Institutu za proučavanje rata, Rusija je 2024. zauzela 2700 četvornih kilometara ukrajinskog teritorija, što je značajan porast u usporedbi s 465 četvornih kilometara prošle godine. Taj se napredak pripisuje ravnom terenu i nedostatku ukrajinskih utvrda.
Istodobno ukrajinske vlasti planiraju mobilizirati dodatnih 160.000 vojnika u sljedeća tri mjeseca. No loš imidž regrutacijskih službi, uključujući optužbe za korupciju i prisilno novačenje, otežava taj proces.
Reakcije civila i vojske
Dok se neki civili žele vratiti svakodnevnom životu, vojnici poput Bohdana, vozača u vojsci koji je izgubio ruku, frustrirani su zbog nedostatka podrške. 'Ljudi zaboravljaju da zahvaljujući vojsci mogu subotom disati u Dnjipru', rekao je.
Za one koji su izgubili voljene, poput Natalije Logjnovič, želja civila za normalnim životom izaziva bijes. 'Vojnici su ti koji su umorni, ne mi', ustvrdila je.