Savjetnici novoizabranog američkog predsjednika Donalda Trumpa javno i privatno razmatraju prijedloge za okončanje rata u Ukrajini koji bi uključivali ustupanje velikih dijelova ukrajinskog teritorija Rusiji, navodi analiza Reutersa. Ključne figure Trumpova tima, uključujući posebnog izaslanika za Rusiju i Ukrajinu, umirovljenog generala Keitha Kellogga, predlažu rješenja koja imaju zajedničke elemente, poput isključivanja mogućnosti ulaska Ukrajine u NATO
Prema predloženim planovima, Trumpovi savjetnici razmatraju kombinaciju pritiska i poticaja kako bi primorali Moskvu i Kijev na pregovore. Ti prijedlozi uključuju zaustavljanje vojne pomoći Ukrajini dok ne pristane na razgovore, ali i povećanje podrške ako ruski predsjednik Vladimir Putin odbije pregovore.
Trump je tijekom predizborne kampanje obećao okončati sukob unutar 24 sata od stupanja na dužnost 20. siječnja, no nije otkrio konkretan plan za to. Analitičari i bivši stručnjaci za nacionalnu sigurnost sumnjaju u izvedivost takvih obećanja s obzirom na kompleksnost sukoba, piše Reuters.
Skepticizam i mogući otpor
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski, suočen s gubicima teritorija i nedostatkom ljudstva, signalizirao je spremnost za pregovore, no ostaje pri svom cilju ulaska u NATO. Ipak, Putin, prema riječima analitičara, nema razloga za žurbu i vjerojatno će nastaviti zauzimati nove teritorije dok čeka moguće ustupke Trumpove administracije.
Eugene Rumer, bivši visoki američki analitičar za Rusiju, kaže da Putin nije spreman odustati od svojih uvjeta, uključujući zahtjev za priznavanje ruske kontrole nad četiri ukrajinske regije i odustajanje Ukrajine od članstva u NATO-u, a Kijev ih kategorički odbija.
Četiri savjetnika bliska Trumpu potvrdila su da još nije formirana centralna radna skupina za mirovni plan, već da se razmatraju tri ključna prijedloga. Plan Keitha Kellogga predviđa zamrzavanje trenutnih linija sukoba i uvjetnu pomoć Ukrajini, a prijedlog senatora J.D.-ja Vancea uključuje uspostavu demilitarizirane zone na trenutnim frontovima. Treći prijedlog, onaj Richarda Grenella, bivšeg američkog ambasadora u Njemačkoj, uključuje stvaranje autonomnih zona u istočnoj Ukrajini.
Moguće posljedice
Zelenski je ranije naglasio da je članstvo u NATO-u ključno za njegovu 'pobjedničku strategiju', a neki europski saveznici spremni su povećati pomoć Ukrajini, čime bi Trumpova administracija mogla izgubiti utjecaj na Kijev. Istovremeno, eventualno američko povećanje vojne pomoći Ukrajini moglo bi naići na otpor u Kongresu, uključujući članove bliske Trumpu.
Iako prijedlozi savjetnika novoizabranog američkog predsjednika sugeriraju potencijalne obrise mirovnog plana, ostaje pitanje hoće li Trump, Putin i Zelenski uspjeti postići dogovor koji bi zadovoljio sve strane.