Srpskom diplomatu Vuku Jeremiću, koji se slučajno zatekao na funkciji predsjednika Opće skupštine Ujedinjenih naroda, ne može dan proći da iz dalekoga New Yorka ne spomene Haški sud
Jeremić je u potpunosti izgubio kompas i, umjesto da radi svoj posao kao diplomat Ujedinjenih naroda, on na sebe preuzima dužnosti srpskog predsjednika, premijera i ministra vanjskih poslova. Očito je da Jeremić baš ne shvaća previše ozbiljno svoje dužnosti u New Yorku, već nastoji i s druge strane oceana aktivno djelovati u srpskoj političkoj sceni.
Godina dana, koliko traje dužnost predsjednika Opće skupštine, brzo će proći, pa računa kako ne smije izgubiti pozicije na domaćoj političkoj sceni. Jeremić je odbio poziv novoga predsjednika Demokratske stranke (DS) Dragana Đilasa da, poput nekih ostalih kolega koji su djelovali u vladi koju je srpski narod srušio na izborima, vrati mandat zastupnika u parlamentu.
Tako Jeremić gotovo svakodnevno gostuje u srpskom medijskom prostoru u funkciji predsjednik Opće skupštine UN-a lamentirajući da je rasprava o radu Haškog suda, koju je sazvao za 10. travnja, posljednja šansa da se raspravlja o radu te institucije. Pritom zaboravlja da spomenuti tu nije riječ ni o sjednici Opće skupštine, već o svojevrsnom panelu koji će se održati prostorijama UN-a i čiji će transkript zaista biti arhiviran negdje u zgradi na East Riveru.
'Od izuzetnog značaja je da na službeni način u UN-u bude pokrenuta rasprava koliko je rad Haškog suda bio legitiman, sveobuhvatan i kakve su bile posljedice njegovog rada. Rasprava će za svoj zaključak imati službeni dokument UN-a u kojem ćemo i mi imati pravo reći svoje gledanje na to', kazao je u ponedjeljak Jeremić na jednoj srpskoj televiziji.
Zanimljiva je logika Vuka Jeremića. On naglašava važnost UN-a kao institucije putem koje se želi omalovažiti rad suda koji je osnovao isti taj UN, ali je donio odluke koje njegovoj zemlji ne odgovaraju, pa ih onda niti ne priznaju.
Nazivajući 'čistim bezobrazlukom' optužbe da je rasprava stvar njegove osobne promocije, Jeremić je kazao da to 'neće biti rasprava u kojoj će sudjelovati Vuk Jeremić, već država Srbija'. Očito je da Jeremića ne brine ni dojam neutralnosti koji bi rasprava pri UN-u trebala održati u javnosti.
'Jedini način je da se ova rasprava obezvrijedi i umanji iznutra, bit će mnogo pokušaja iznutra da se ova inicijativa ospori i ja se nadam da ćemo smoći snage i biti jedinstveni te da nećemo uništiti priliku koja nam se pruža da predstavimo međunarodnoj javnosti u UN-u ono kako mi gledamo na događaje iz devedesetih godina', poručio je Jeremić.