Nisu samo borbeni zrakoplovi i zemaljska protuzračna obrana ključni u sve većim bitkama protiv dronova. Ogroman broj bespilotnih letjelica, što se jasno vidi u borbama Ukrajine s Rusijom te Izraela protiv Irana i njegovih saveznika, doveo je do upotrebe helikoptera koji uništavaju te letjelice prije nego što postanu prevelika prijetnja
Jurišni helikopteri, naoružani rotirajućim topovima dizajniranim za napad na kopnene ciljeve poput oklopnih vozila, sada se koriste za presretanje bespilotnih letjelica. Čak i pomoćni helikopteri osposobljeni su za borbu protiv dronova, iako stručnjaci za ratovanje ističu da je ovo rješenje privremeno, piše Business Insider.
'Korištenje jurišnih helikoptera za suzbijanje bespilotnih letjelica privremena je strategija za borbu protiv lebdećeg streljiva, poput kamikaza dronova. No takvo rješenje zastarjet će kad dronovi počnu djelovati u rojevima i uz veću autonomiju — što su sposobnosti koje već razvijaju Iranci i Rusi', izjavio je Nicholas Heras, stručnjak za sigurnost iz think tanka New Lines Institute u Washingtonu.
Borba protiv dronova u dva rata
U oba rata — ukrajinskom i izraelskom — helikopteri se koriste u borbi protiv dronova. Na sjevernom nebu Izraela jurišni helikopter AH-64 Apache nedavno je oborio dron Hezbolaha koristeći top, jer protuzračna obrana zemlje teško presreće sve bespilotne letjelice, a 13. listopada drugi dron Hezbolaha napao je vojnu bazu u središnjem dijelu zemlje, pri čemu su poginula četiri vojnika.
Slično tome, ukrajinski helikopteri Mi-24V Hind koriste rotirajuće topove kalibra 12,7 milimetara za lov na ruske dronove Šahid iranskog dizajna. Posade pomoćnih helikoptera Mi-8 Hip čak obaraju bespilotne letjelice mitraljezima.
'U konačnici, svako dostupno sredstvo za presretanje dronova dolazi u obzir u ovoj borbi — zbog toga Ukrajina koristi čak i osnovne zrakoplove za obuku', izjavio je Samuel Bendett, stručnjak za bespilotne sustave iz Centra za mornaričke analize (CNA).
Neki ukrajinski piloti i u propelerskim zrakoplovima pokušavaju srušiti bespilotne letjelice vatrenim oružjem poput ručnih pušaka ili čak sačmarica.
Privremena rješenja i budući izazovi
Federico Borsari, stručnjak za obranu u Centru za analizu europske politike (CEPA), istaknuo je da su helikopteri vrlo prilagodljivi i mogu obavljati protuzračne zadaće ako je to potrebno, iako to nije njihova primarna uloga.
'Naprimjer, izraelski Apači već su nekoliko puta presretali neprijateljske dronove iz Libanona i Sirije, pa ovakve operacije nisu iznenađujuće', rekao je Borsari.
Neki helikopteri opremljeni su projektilima zrak-zrak, što im omogućava borbu na većim udaljenostima. Time se smanjuje rizik za helikopter i njegovu posadu, prisutan pri korištenju topova ili mitraljeza, jer zahtijevaju blizak susret s ciljem.
U Ukrajini su, zbog njezine velike teritorijalne površine, helikopteri ključno sredstvo za zaštitu zračnog prostora od masovnih napada dronova.
'Zbog sporog i niskog leta ruskih Šahida rotacijski zrakoplovi lako ih mogu presresti i uništiti', dodao je Borsari. 'Unatoč tome, upotreba helikoptera u ovim misijama daleko je od optimalnog rješenja zbog visokog rizika za posadu i letjelicu.'
Topovi i mitraljezi, iako jeftiniji od projektila zrak-zrak, ne mogu se usporediti s preciznošću i dometom koje omogućavaju projektili.
'Helikopteri su znatno jeftiniji za let i održavanje u usporedbi s borbenim zrakoplovima, a oružje poput teških mitraljeza u njima košta znatno manje od projektila zrak-zrak', istaknuo je Borsari. 'Međutim učinkovitost ovisi o vrsti prijetnje i operativnom kontekstu jer borbeni zrakoplovi brže stižu na cilj.'
Budućnost helikoptera u borbi protiv dronova
Analitičari upozoravaju da su helikopteri 'zadnja opcija' te da ona donosi visoke troškove i rizike. Primarna zadaća borbe protiv dronova trebala bi biti povjerena sustavima za ometanje, protuzračnoj obrani te laserskim sustavima u razvoju.
Vjerojatno će helikopteri zadržati sekundarnu ulogu u obrani od bespilotnih letjelica, ali s mogućnošću dodatnog naoružanja za veću učinkovitost. Primjerice, početkom studenog višenamjenski helikopter Royal Navy Wildcat uspješno je oborio probni dron Banshee koristeći projektil zrak-zrak.
'Integracija specijaliziranih sustava, poput presretačkih dronova, preciznog jeftinog streljiva i visokoenergetskih lasera, mogla bi otvoriti put značajnijoj ulozi helikoptera u obrani od dronova', zaključio je Borsari.