Od današnjeg 2. svibnja u opticaj je puštena nova novčanica od 5 eura. Najveću razliku ćete primijetiti kad je primite u ruku: ona je premazana specijalnim lakom. To je zapravo početak sustavne zamjene svih novčanica, piše Deutsche Welle
Oni malobrojni koji će već prvog dana dobiti novog 'petaka' u ruke - kojeg je guverner Mario Draghi (na naslovnoj slici) potpisao još prošle godine, primijetit će kako on ima mnogo sličnosti sa 'starim'. Ali i postoji mnoštvo razlika: iznos apoena više nije nad tamnom pozadinom ilustracije antičke građevine - rješenje zbog kojeg su se iskusni grafičari čudili već kod pojave prvog eura - nego je brojka 5 gotovo na sredini novčanice. Na njenom starom mjestu je nešto složenija hologramska traka na kojoj je i glava antičke boginje Europe. Utoliko se i ova nova serija novčanica eura koja će postupno zamijeniti sve stare i zove 'Serija Europa', piše Deutsche Welle
Neke promjene su bile nužne: kratica Europske središnje banke više nije istaknuta samo na pet, nego na devet jezika zemalja koje imaju euro. Takvu 'pisanciju' je negdje trebalo nagurati pa je onda i taj natpis sad postavljen okomito. Osim toga, do sad su samo veći apoeni brojku iznosa imali tiskano u takozvanoj 'hrušt boji', dakle boji koja se, kao kod tog kukca, mijenja ovisno o kutu gledanja. Sad je i 'petak' dobio tu razmjerno skupu grafičku zaštitu od falsificiranja.
Najveća zaštita - i od korištenja i od falsifikata - je zapravo poseban lak kojim je novčanica premazana. Utoliko se i novčanica potpuno drugačije 'osjeća pod prstima' i mnogo je glatkija nego stara. To čini i novčanicu težom - ali to ćete teško primijetiti čak i ako ste u prilici imati čitav kovčeg starih i novih 'petaka': razlika po novčanici iznosi ravno 0,08 grama.
Doduše, zaštita kopiranja novčanice 5 eura gotovo je akademske prirode: falsifikatorima se jednostavno do sad uglavnom nije isplatio čitav trud i trošak za najmanji apoen. Uopće, na čitavom svijetu je prošle godine otkriveno 531 tisuća falsificiranih novčanica u ukupnoj vrijednosti od oko 26 milijuna eura - što je zapravo sitnica obzirom na ukupan volumen novčanica eura. To je čak i manje nego u godini 2011. kada je otkriveno tridesetak milijuna falsificiranih novčanica.
Nova novčanica od pet eura je prva koja je puštena u opticaj, ali će potrajati dok se ne dođe i do najvećeg apoena od 500 eura. Prema planovima, tek 2014. će se pojaviti nova novčanica od 10, a godinu dana kasnije od 20 eura. Isto tako, ne morate juriti pretraživati sve džepove i kasice-prasice u potrazi za starim novčanicama: one će se sustavno uništavati kad iz opticaja dođu u središnju banku na prebrojavanje, ali će i one ostati vrijediti.