Neviđeni uspjeh donedavno nepoznatog kandidata ekstremne desnice - Călina Georgescua (62) - u prvom krugu rumunjskih predsjedničkih izbora izazvao je šok u Europi. Njegov politički uspjeh 'preko noći' - za koji je možda najviše zaslužna njegova 'agresivna' TikTok kampanja - potaknuo je sumnje u regularnost izbora, ali i istragu Europske unije
Iako su informacije nakon prvog kruga predsjedničkih izbora u Rumunjskoj govorile o vodstvu proeuropskog premijera Marcela Ciolacua, za kojim je kaskala kandidatkinja liberalno-konzervativne reformske stranke USR Elena Lasconi, preko noći došlo je do velike promjene. Malo poznat krajnje desničarski populist preuzeo je vodstvo na predsjedničkim izborima u Rumunjskoj, pokazali su izborni podaci, i vjerojatno će se susresti s ljevičarskim premijerom Marcelom Ciolacuom u drugom krugu izbora za dva tjedna, što je ishod koji je uzdrmao politički krajolik u zemlji.
Calin Georgescu, koji je na izbore izašao kao neovisni kandidat, vodio je u anketama s oko 22 posto glasova nakon gotovo 93 posto prebrojanih glasova, a Ciolacu iz Socijaldemokratske stranke (PSD) zaostajao je s 21 posto. Elena Lasconi iz stranke Unija Spasimo Rumunjsku (USR) osvojila je oko 18 posto, a George Simion, čelnik krajnje desnog Saveza za jedinstvo Rumunja (AUR), osvojio je oko 14 posto.
Georgescu je vodstvo u prvom krugu postigao zahvaljujući prosvjednim glasovima i snažnoj prisutnosti na TikToku, gdje su algoritmi dodatno promovirali njegov sadržaj. Videozapisi na kojima je prikupio 1,6 milijuna lajkova prikazuju ga kako ide u crkvu, bavi se džudom, trči i nastupa u podcastima.
'Odjednom su se korisnicima TikToka počeli sve češće prikazivati videozapisi ovog kandidata u svom feedu, što postavlja pitanje – je li to bio prirodan proces ili je TikTok namjerno mijenjao algoritme? pita se Valentin Jucan, potpredsjednik Rumunjskog audiovizualnog vijeća, piše Euronews.
Rumunjske vlasti pozvale su Europsku komisiju da istraži TikTok zbog potencijalnog kršenja Zakona o digitalnim uslugama EU-a (DSA) i mogućeg manipuliranja algoritmima kako bi se Georgescuu osigurala prednost.
Tko je Călin Georgescu?
Georgescu, kojeg mediji nazivaju 'TikTok Mesijom', postao je poznat po ultrareligioznim izjavama i teorijama zavjere. Tvrdi da rat u Ukrajini ne postoji, covid-19 je izmišljen, a EU je 'neprijatelj Rumunja'. Hvali Vladimira Putina, dok antisemitske kolaboracionističke vođe Drugog svjetskog rata proglašava herojima.
Njegovi stavovi uklapaju se u dugogodišnju protu-EU i prorusku kampanju na društvenim mrežama, ali opseg i sofisticiranost njegove TikTok kampanje zabrinjavaju Bruxelles. Vođe EU sada traže da se rukovoditelji TikToka pojave pred Europskim parlamentom.
Kritike sigurnosnih službi
Georgescu nije vodio tradicionalnu kampanju – nije se susretao s biračima ni putovao zemljom. Umjesto toga, njegov uspon temelji se na sadržaju generiranom umjetnom inteligencijom. Bivši predsjednik Traian Băsescu nazvao ga je 'robotskim kandidatom' i optužio rumunjske sigurnosne službe za propuste.
'Ovo je totalni neuspjeh nacionalne sigurnosti', izjavio je Băsescu. 'Biramo predsjednika temeljem poruka koje je možda generirala umjetna inteligencija. Tko stoji iza toga?'
Širi kontekst: Hibridni rat protiv demokracije
Rumunjski analitičari upozoravaju da se Georgescuva kampanja ne može promatrati izolirano. 'Ovdje vidimo povezanost između antisustavskih kandidata u Europi, SAD-u i Kini, koja posjeduje TikTok," rekao je Dragoș Pîslaru, supredsjednik stranke Renewing Romania’s European Project (Reper).
Društvene mreže, uključujući TikTok, sve češće postaju oružje u hibridnom ratu protiv zapadnih demokracija. Dragos Stanca, osnivač Rumunjske alijanse za etičke medije, objasnio je: 'Algoritmi društvenih mreža dizajnirani su za prodaju – bez obzira prodajete li cipele, političara ili opasnu ideologiju. Poruka će vam biti servirana sve dok ne kliknete ili ne povjerujete u nju.'
Prosvjedi i politička nesigurnost
Dok tisuće prosvjednika marširaju ulicama Bukurešta i drugih rumunjskih gradova, politička budućnost zemlje ostaje neizvjesna. Georgescu je održao prvi improvizirani tiskovni brifing ispred svoje kuće u Izvoraniju, no odbio je odgovarati na pitanja novinara, prekidajući konferenciju i povlačeći se u kuću.
Njegov uspjeh već sada služi kao upozorenje za cijelu Europu. 'Demokracije su pod napadom', upozorila je Valérie Hayer, čelnica grupe Renew Europe. 'Rumunjski izbori su znak za uzbunu – moramo djelovati prije nego što bude prekasno.'
Doktorat iz pedologije
Prema njegovoj internetskoj stranici, Georgescu ima doktorat iz pedologije, grane znanosti o tlu, i bio je na različitim položajima u rumunjskom ministarstvu okoliša 1990-ih. Između 1999. i 2012. bio je predstavnik Rumunjske u nacionalnom odboru Programa Ujedinjenih naroda za okoliš.
Predsjednik u Rumunjskoj ima mandat od pet godina i značajne ovlasti u donošenju odluka u područjima kao što su nacionalna sigurnost, vanjska politika i sudska imenovanja.