Povodom strašnog terorističkog napada u Parizu te visokoj izloženosti Europe terorističkim napadima profesor Mirko Bilandžić, stručnjak za terorizam i sigurnost, rekao je kako su obavještajne službe praktično nemoćne, jer su teroristi vrhunski obavještajno pripremljeni i jer napadaju nečuvane civilne ciljeve
Svijet je danas u podne zastao na minutu i tako odao počast žrtvama terorističkog napada u Parizu. O tome kako će izgledati nastavak borbe protiv terorizma u Europi, treba li i koliko strahovati Hrvatska te kakva je budućnost Bliskog istoka, u HRT-ovoj emisiji Otvoreno raspravljali su prof. dr. sc. Jelena Jurišić s Hrvatskih studija, prof. dr. sc. Hrvoje Špehar s Fakulteta političkih znanosti u Zagrebu, Daniel Bućan, stručnjak za vanjsku politiku i bivši diplomat te dr. sc. Mirko Bilandžić s Filozofskog fakulteta u Zagrebu.
Mirko Bilandžić smatra kako je teško govoriti je li netko i koliko pogriješio. Terorizam je postao bitan subjekt međunarodnih kretanja, rekao je Bilandžić i nadodao da su sve procjene posljednjih nekoliko mjeseci pokazivale da će se dogoditi teroristički akt. Obavještajna služba znala je da će se to dogoditi, a imala je i mjesto gdje će se dogoditi – Pariz, upozorio je i zaključio kako su obavještajne službe praktično nemoćne, jer su teroristi vrhunski obavještajno pripremljeni i jer napadaju nečuvane, civilne ciljeve.
Daniel Bućan osvrnuo se na francusku multikulturalnost. Ona bi trebala pridonijeti integriranju manjinskih etničkih zajednica u društvo, a u Francuskoj su to muslimani koji dolaze i iz bivših kolonija, rekao je Bućan. Muslimani se u Francuskoj, smatra, ekstremiziraju jer je multikulturalnost zapravo završila njihovom getoizacijom.
'Europa je već sad promijenjena samim ovim činom i naš život se mijenja kroz različite vidove, od sigurnosnih pitanja do odnosa među članicama EU-a', izjavio je Hrvoje Špehar na pitanje kako su posljednji teroristički napadi djelovali na Europsku uniju. Smatra da je temeljni problem u zapaljivoj smjesi manjina u državama poput Francuske, socijalna nejednakost koja se skriva u naočigled stabilnom životu u razvijenim zemljama. Međutim, postoje snažne zajednice, recimo u predgrađima gdje postoji nejednakost, rekao je Špehar.
'Europska unija je bila u početku rezervirana glede sirijske krize', kazala je Jelena Jurišić koja smatra kako će ovi teroristički napadi postići da se i drugi aktivno uključe u rješavanje te krize. 'Napadi će povećati mogućnost ulaska terorista pod krinkom izbjeglica, jer je očito njihova situacija svakim danom sve lošija', zaključila je spominjući sve žešće udare na ciljeve takozvane Islamske države.