U istom vikendu aktualni talijanski premijer Mario Monti najavio je ostavku, a povratak na političku scenu obznanio je bivši premijer Silvio Berlusconi. Nova politička nestabilnost izazvala je instantan rast kamata na talijanski dug na financijskim tržištima i izazvala zabrinutost u čitavoj eurozoni
Nakon što je u subotu bivši talijanski premijer Silvio Berlusconi najavio novi izlazak na parlamentarne izbore u 2013. francuski dnevni list Libération dočekao ga je danas s prigodnom naslovnicom: 'Povratak mumije'. Urednik u listu piše da je 'neopisivi Silvio Berlusconi uskrsnuo iz mrtvih', nazvavši ga pritom 'vječnim glumcem'. Dopisnik iz Rima za isti list dodaje da se radi o njegovoj šestoj predizbornoj kampanji od 1994.
Berlusconijevo pojašnjenje da ne može ostaviti zemlju 'u očaju' te da se vraća u političku arenu samo zato što nije našao prikladnog nasljednika zasad nailazi na slabašan odjek. Nove ankete daju mu oko 15 posto podrške (primjerice, u 2008. uživao je 37,4 posto podrške pučanstva). Zatim, dobar dio europskih listova upozorava danas da se Italija našla u situaciji jednog od najvećih europskih dužnika upravo zbog politike Cavalierea.
'Najgore što bi moglo zadesiti Italiju jest novi silazak u političku krizu koja bi srušila zamah reformi koje je započeo Mario Monti. Taj rizik Italija ironično duguje onom (op.a. Berlusconiju) kojeg su financijska tržišta otjerala s pozicije u studenom 2011', donosi u uvodniku list Les Echos podsjećajući da je Berlsuconi 'doveo zemlju na rub klonulosti koja, zbog svoje veličine, prijeti urušavanjem eurozone u stanje kaosa'.
Financijska tržišta danas su uredno zabilježila političku nestabilnost u Italiji pa su tako kamate na državne obveznice skočile s 4,54 na 4,79 posto.
Pad vrijednosti dionica osjetio se i u Španjolskoj. Stoga veću bojazan od mogućeg povratka pitoresknog Berlusconija na scenu trenutno izaziva najava ostavke tehnokratskog premijera Marija Montija koji je izjavio da napušta premijersku poziciju nakon što parlament usvoji proračun za 2013. godinu.
List La Repubblica upućuje na još jedan mogući interni problem u Italiji. Parlament bi u srijedu trebao glasati o dekretu 188, prema kojem bi se broj departmana u Italiji smanjio s 86 na 51. Budući da je nizu departmana već skinut niz ovlasti, u iščekivanju njihovog gašenja kao administrativnih jedinica, rezultat bi mogao dovesti do 'institucionalnog kaosa' u nekim dijelovima zemlje, predviđaju službenici. Naime, izgubio bi se nadzor nad komunalijama, školama i cestama