Velik dio Slovenije u utorak kasno poslijepodne zahvatilo je nevrijeme s jakim vjetrom koji je ponegdje rušio stabla te odnio krovove s kuća i javnih objekata, među ostalim, vrtića u Črnomlju na samoj granici s Hrvatskom. Nekoliko skupina koje kampiraju na otvorenom našlo se u opasnosti pa su ih vatrogasci evakuirali na sigurno
Snažna olujna fronta prešla je u utorak navečer veći dio Slovenije s udarima vjetra koji su ponegdje bili jači od 100 kilometara na sat, rušila stabla i skidala krovove. Bez struje je ostalo ukupno deset tisuća korisnika, javlja RTVSlo.
Nakon nevremena vatrogasci 10 profesionalnih postrojbi i 301 udruge dragovoljaca uklonili su velik broj srušenih stabala s prometnica, objekata, vozila i telekomunikacijskih vodova te prekrili krovišta stambenih, gospodarskih, poljoprivrednih, industrijskih i poslovnih objekata.
Srušena stabla i vjetar uzrokovali su štetu na objektima, cestovnoj i željezničkoj infrastrukturi te vozilima. Na pruzi Ljubljana - Zagreb u Grosuplju zbog srušenih stabala prekinut je željeznički promet.
U općini Kostel jak vjetar srušio je šator kampera, a vatrogasci su evakuirali skupinu od 110 ljudi, među kojima je bilo 70 djece, u Centar za školske i izvannastavne aktivnosti Fara.
U mjestu Dovje u općini Kranjska Gora vatrogasci su zbog jakog vjetra evakuirali 45 djece koja su kampirala na otvorenom u prostorije osnovne škole. U naselju Velike Malence u općini Brežice, tek nekoliko kilometara od slovensko-hrvatske granice, vatrogasci su evakuirali 98 ljudi iz kampa u prostorije vatrogasnog doma.
Nevrijeme je najteže pogodilo Dolenjsku i Belu Krajinu, također uz samu granicu s Hrvatskom, gdje su stradali brojni krovovi i objekti, među kojima je i dječji vrtić u Črnomlju. Nekoliko dijelova Dolenjske dugo je bilo bez struje.
Osim dvije grupe kampera, dolenjski vatrogasci spasili su društvo iz pčelarskog doma u Podstenicama na Kočevskom rogu. Prema dosad prikupljenim podacima, tijekom nevremena nitko nije ozlijeđen.
Velike probleme nevrijeme je izazvalo i u Koruškoj i Celju. Najgore je prošla općina Šoštanj, u kojoj su zabilježena 32 incidenta, a interveniralo je 78 vatrogasaca. Većinom je riječ o krovovima koje je odnio vjetar, a vatrogasci su ih hitno prekrili i radovi na terenu se nastavljaju. Zapovjednik šoštanjske Civilne zaštite Peter Radoja potvrdio je da je dio područja u toj općini neprohodan.
Vatrogasci su imali posla i u općinama Slovenj Gradec i Črna na Koruškoj, gdje je vjetar također odnio krov osnovne škole. Najveći problem je to što su srušeni mnogi stupovi elektroinstalacija, rekla je gradonačelnica Romana Lesjak.
Nevrijeme je žestoko pogodilo i zapadni dio Slovenije, gdje je vjetar odnosio krovove na području Vrhnike, Logatca, Idrije i Cerknog. U sjevernoj Primorskoj među najugroženijima su bile općine Kanal ob Soči, Bovec, Kobarid i Tolmin. 'Za vrijeme udara vjetra na tornju vatrogasnog doma izmjerili smo brzinu od 141 kilometra na sat', rekao je Miha Vencelj, zapovjednik Civilne zaštite Tolmin. Vatrogasci su intervenirali u 19 stambenih zgrada na području Tolmina, a dvije su teže oštećene i obitelji će vjerojatno morati biti preseljene, rekao je Vencelj.
Meteorolozi i za srijedu poslijepodne, navečer i u noći na četvrtak najavljuju lokalno nevrijeme s tučom, olujnim udarima vjetra i jakim pljuskovima.