prvi u hrvatskoj

KBC Split otočke dijabetičare liječi telemedicinom

06.06.2023 u 15:01

Bionic
Reading

Splitski KBC prva je bolnica u Hrvatskoj u kojoj se primjenjuje telemedicina za osobe oboljele od dijabetesa, koje žive na otocima i udaljenijim mjestima županije. Telemedicinom im se želi olakšati život, a znatno bi trebali uštedjeti na vremenu i troškovima prijevoza, pri čemu će najveće olakšanje osjetiti pacijenti koji najduže putuju

Pacijenti će u dogovoreno vrijeme dolaziti kod svog liječnika obiteljske medicine gdje će se potom telemedicinom spojiti s dijabetologom u KBC-u Split.

Upravo takvo prvo spajanje odvilo se u utorak u splitskoj bolnici s Domom zdravlja u Supetru, gdje su bili liječnici i pacijenti, koji prvi put nisu trebali doći u Split u Centar za dijabetes nego su dijabetolozi iz bolnice razgovarali sa svojim kolegama u Supetru i bolesnicima.

"Ovo je prvi takav događaj, dugo smo na njemu radili. Možemo surađivati i s drugim kolegama, na drugim otocima, jer svi naši pacijenti imaju iste potrebe. Zbog toga naša bolnica mora funkcionirati kao bolnica bez zidova", izjavio je ravnatelj KBC-a Julije Meštrović.

Dodao je da se telemedicina već koristi u predoperativnim dogovorima u kirurgiji, a planira se i za druge specijalizacije.

Pročelnica Zavoda za endokrinologiju, dijabetes i bolesti metabolizma KBC-a Split Tina Tičinović Kurir kazala je da što su otoci udaljeniji, to je oduševljenje pacijenata veće i najavila da je Brač tek početak.

Nadaju se skorom povezivanju ostalih otoka, što će biti velika prekretnica za hrvatsku medicinu.

Telemedicina se primjenjuje tako da liječnik obiteljske medicine i pacijent dolaze u telemedicinski centar. Dijabetolozi su s druge strane kamere, gdje zajedno pričaju o regulaciji šećerne bolesti, kako korigirati lijekove i dati inzulin.

U Splitsko-dalmatinskoj županiji registrirano je više od 40.000 dijabetičara, a na otocima ih je tisuću na sedam dijabetologa.