OBJAVLJENE LISTE

Koji fakulteti imaju najviše mjesta, a koji gotovo ništa?

08.05.2014 u 12:48

Bionic
Reading

Sveučilište u Zagrebu objavilo je na svojoj mrežnoj stranici natječaj za upis studenata u prvu godinu preddiplomskih, integriranih i stručnih studija u idućoj akademskoj godini, za koji je osigurano ukupno 12.401 mjesto, od čega 10.652 za redovite a 1.355 za izvanredne studente te 394 mjesta za studente strane državljane

Na razini Sveučilišta, ukupna upisna kvota slična je prošlogodišnjoj. Manja je za 55 mjesta, a do smanjenja je došlo na Šumarskom i Učiteljskom fakultetu te na Hrvatskim studijima.

Kvote i tržište rada

Zanimljivo je da upisne kvote ni ove godine ne slijede potrebe tržišta rada ni upute resornog ministarstva. Tako primjerice na Ekonomskom fakultetu i ove godine ima puno mjesta - ukupno 1.310 - iako završeni ekonomisti čine čak trećinu svih nezaposlenih visokoobrazovanih u Hrvatskoj. U vrhu je, sa sličnom perspektivom, i Pravni fakultet sa 1.223 slobodna mjesta. Prema podacima HZZ-a od prošle godine, najbrojnija zanimanja visokoobrazovanih nezaposlenih osoba su u kategoriji prvostupnika ekonomisti, komercijalisti, odgojitelji predškolske djece, učitelji i upravni pravnici. Među onima sa završenim fakultetom najviše nezaposlenih je među diplomiranim ekonomistima, pravnicima, profesorima hrvatskog jezika i novinarima.

U području društvenih znanosti ukupno ima 4.590 slobodnih mjesta, a u humanističkim 1.680. U prirodnim znanostima nudi se 819 mjesta, tehničkim 3.200, a u biomedicinskim, najdeficitarnijim, 745. U umjetničkom području ima 276 mjesta, a u kategoriji ostalih 166. Humanistički i društveni fakulteti za oko 1.500 mjesta nadmašuju prirodoslovne, tehničke i biomedicinske zajedno.

Još jedan kuriozitet je da za matematičare svih smjerova, iako su vrlo traženi, ima samo 312 mjesta. Na Fizičkom i geofizičkom odsjeku još je manje mjesta, 190, a na Kemijskom samo 87. Slično je i s Metalurškim fakultetom koji upisuje samo 78 studenata iako je prema našoj novoj strategiji metaloprerađivačka industrija identificirana kao jedna od najznačajnijih.

Na začelju liste su Akademija dramske umjetnosti sa 79 mjesta i Akademija likovnih umjetnosti sa 76 mjesta.

Gdje postoje participacije i kolike su?

Kandidati prijavljuju studijske programe putem Nacionalnog informacijskog sustava prijava na visoka učilišta, a kao i prethodne akademske godine, oni koji se upisuju u I. godinu preddiplomskih, integriranih i stručnih studija, u skladu s Ugovorom o punoj subvenciji participacija u troškovima studija studenata u akademskoj godini 2012/2013, 2013/2014. i 2014/2015, ne plaćaju participacije.

Participacije za izvanredne studente najviše su na Ekonomskom fakultetu, na studiju Poslovna ekonomija na engleskom jeziku – čak 28.000 kuna. Slijedi Kineziološki fakultet s 11.000 kuna, a potom Prometni sa 8.400 te Pravni sa 7.200. Najniže su na Teologiji, 5.500 kuna.

Ove godine studenti će se prvi put moći upisati na dva nova studijska programa koji se izvode u suradnji s Hrvatskim vojnim učilištem Petar Zrinski - Vojno vođenje i upravljanje te Vojno inženjerstvo, s po 53 mjesta na svakom studijskom programu.

Prijave za upis i razredbeni postupak za srpanjski rok primaju se do 17. srpnja, osim za studijske programe za koje fakulteti i akademije provode dodatne provjere znanja, a za koje je rok prijave do 6. lipnja. Dodatne provjere posebnih znanja, vještina i sposobnosti za upis na pojedine studijske programe provodit će se od 10. lipnja do 7. srpnja za ljetni upisni rok.