Strani mediji popratili su parlamentarne izbore u Hrvatskoj, pri čemu su naglasak stavili na teško gospodarsko stanje koje će morati rješavati nova vlada, korupcijske afere, regionalna pitanja i skori ulazak Hrvatske u Europsku uniju
'Hrvatski birači odbacili su konzervativnu vladu i izabrali koaliciju lijevog centra samo nekoliko dana prije nego ova balkanska zemlja u ekonomskim problemima potpiše ugovor o pristupanju jednako tako ekonomski problematičnoj Europskoj uniji', piše The Washington Times
Premda se javna potpora za članstvo popela na 61 posto i premda se očekuje da će referendum zakazan za siječanj proći, The Washington Times piše da analitičari kažu da mnogi Hrvati podržavaju članstvo u EU samo zato što se čini logičnim izborom, a ne zato što su doista oduševljeni time.
'Umjesto toga, pozornost javnosti usmjerena je na duboko ukorijenjene probleme kod kuće: usporeno gospodarstvo, visoke cijene, visoke poreze, korupciju i odljev mozgova. Hrvatska se bori da zadrži svoj kreditni rejting iznad statusa junk, a prognoze za 2012. pokazuju da će u najboljem slučaju gospodarstvo stagnirati', zaključuje The Washington Times
Britanski The Telegraph, prenoseći informaciju o parlamentarnim izborima u Hrvatskoj, piše o visokoj stopi nezaposlenosti i ukupnom inozemnom dugu koji je premašio 100 posto BDP-a.
Navodi također da je povjerenje u vladajuću elitu također poljuljano nizom skandala koji uglavnom uključuju HDZ, pa tako između ostalog spominju Ivu Sanadera i crne fondove.
Financial Times piše da su birači kaznili Jadranku Kosor i HDZ zbog 'slabog gospodarstva i korupcijskih skandala'.
'Unatoč velikim prihodima od turizma, Hrvatska ima najsporiji rast u središnjoj i jugoistočnoj Europi. Osim toga, kampanja borbe protiv korupcije koju je Kosor neumorno promovirala otvorila je Pandorinu kutiju njene stranke', piše FT.
The Chronicle Herald je citirao Slavena Leticu koji je rekao da je 'trend u Europi da su birači protiv onih koji su na vlasti i da se isto dogodilo u Hrvatskoj'.
The Chronicle Herald dodaje da bi dolazak na vlast 'bivših komunista, koji su se pretvorili u prozapadne demokrate koji zahtijevaju ekonomske i socijalne reforme, mogao ubrzati pomirenje sa Srbijom, nepokolebljivim ratnim neprijateljem Hrvatske, i pomoći stabilizirati još uvijek nestabilni Balkan'.