Krađa, premda zabranjena gotovo svugdje u svijetu, je vjerojatno najrazvijeniji način provođenja slobodnog vremena. Najnovija pljačka dijamanata u Belgiji dokazuje da one dobro planirane, dobro izvršene i odvažne stvaraju povijest. Čak i ako počinitelji budu uhvaćeni. Euronews predstavlja najveće pljačke prošlog stoljeća
Sadam Husein i Irak kao igra Monopoly
U većini scenarija pljačke lopovi pažljivo sve isplaniraju prije nego što krenu u akciju. Sadam Husein je bio diktator, ali očito nije bio običan lopov. Irak je tretirao kao svoje osobno igralište. I Iračka središnja banka nije bila iznimka. Za njega je to bilo poput igranja Monopolyja.
Dan prije nego što su savezničke snage bombardirale njegovu zemlju, Sadam je poslao svog sina Kusaja da iz banke u njegovo ime podigne zamašnu svotu novca. Kusaj je ušao u banku s ručno napisanom bilješkom, a otišao s kutijama napunjenim novčanicama od 100 dolara. Cijela operacija trajala je pet sati, a Sadam je postao bogatiji za preko milijardu dolara.
S obzirom na Sadamovu budućnost koja je uslijedila nakon toga, oni koji kažu da nas novac ne čini uvijek sretnima su imali pravo. Nekad moćni diktator je bio uhvaćen kako se skriva u rupi u zemlji. Što se tiče njegovog sina Kusaja, SAD ga je pratio i ubio. Kasnije su savezničke snage pronašle 650 milijuna dolara skrivenih u zidovima jedne od palača u kojima je Sadam živio. Preostalih 350 milijuna dolara nikada nije pronađeno, piše Euronews.
Umjetnost krađe
Na tankoj crti koja razdvaja zločin od kulture stoji umjetnost krađe. 18. ožujka 1990. dvojica muškaraca odjevena u policijske odore ušla su u muzej Gardner u Bostonu. Nakon što su uvjerili neiskusne zaštitare da su došli na hitan poziv, lisicama su ih zavezali u podrumu.
Pljačku su izveli na elegantan način. Proveli su više od 80 minuta pažljivo odabirući 12 remek-djela na isti način kako bi se likovni kritičar divili sitnim, ali smislenim detaljima na svakoj slici.
Sumirajući vrijednost slika, dobiva se zapanjujuća brojka: ukradena umjetnička djela vrijede preko 224 milijuna eura! Među njima su i tri Rembrandta i Vermeer. Slučaj nikada nije riješen iako je raspisana nagrada od 3.750.000 eura za bilo kakvu informaciju.
Krađa obveznica
Dana 2. svibnja 1990. glasnik s novcem brokera Shepparda je opljačkan u jednoj sporednoj ulici u londonskom Cityju. Glasnik je da sobom nosio trezorske zapise i certifikate o depozitu u Bank of England. Pljačkaš je pobjegao s ukupno 301 obveznicom, a svaka je vrijedila oko 750.000 eura.
Policija i FBI udružili su snage i zahvaljujući doušniku infiltrirali su se u bandu koja je pokušala oprati obveznice. Sve osim dvije obveznice su pronađene.
Dijamanti su (ukradeni) zauvijek
Sitni, ali dragocjeni, dijamanti su uvijek bili meta lopova.
16. veljače 2003. u Antwerpenu u Diamond Centeru, mjestu kroz koje prođe oko 80 posto svjetskih još neobrađenih dijamanata, četiri lopova uspjela su isprazniti 123 od 189 kutija. Vođa bande bio je 30-godišnji Talijan po imenu Leonardo Notarbartolo. Pljačka je bila daleko od jednostavne: lopovi su se morali boriti s infracrvenim detektorima, seizmičkim senzorom, doppler radarom, magnetskim poljem, kao i bravom na zaštitnom trezoru sa 100 milijuna mogućih kombinacija. Do sada policija nije otkrila kako su lopovi uspjeli doći do kutija, piše Euronews. 75 milijuna eura vrijedno drago kamenje nikada nije pronađeno. Što se tiče mozga pljačke, Notarbartolo se trenutno nalazi na izdržavanju desetogodišnje zatvorske kazne. Naime, uhvaćen je nakon što jedan od njegovih pomagača nije spalio vreću s dokazima.
U Zračnoj luci Schiphol u Amsterdamu 25. veljače 2005. dogodila se vjerojatno najveća pljačka dijamanata ikad. Nije izvedena elegantno niti bez pogreške. Bila je pažljivo planirana, odnosno komplicirana. Bila je velika samo s obzirom na činjenicu da je ukradeno drago kamenje bilo vrijedno više od 88 milijuna eura.
Dva tjedna prije pljačke, četvorica su ukrala kamion i uniforme glavnog nizozemskog prijevoznika, a 25. veljače presreli su kamion koji je nosio veliku količinu neobrađenih dijamanata i ispred zapanjenih očiju brojnih svjedoka zaprijetili su vozaču pištoljem, preuzeli njegov kamion i jednostavno se odvezli. Od tada je policija uhitila nekoliko muškaraca koji su bili povezani s pljačkom.
U Parizu 5. prosinca 2008. četvorica naoružanih muškaraca upala su u poznatu trgovinu nakita Harry Winston. Pažljivo su očistili dokaze, kao i skladišni prostor u kojem nisu ostavili ništa vrijedno iza sebe. Vrijednost ukradene robe bila je procijenjena na oko 81 milijun eura. Ukupno 25 osoba je uhićeno zbog ove pljačke.