LABURISTI ZADOVOLJNI SOBOM

Lesar pojasnio kome je Holy zagrizla u biračko tijelo

26.03.2014 u 13:57

Bionic
Reading

Samo šest zastupnika Hrvatskih laburista u Saboru je dalo najveći broj oporbenih prijedloga, postavilo najviše zastupničkih pitanja te ostvarilo najveći broj rasprava. Podaci su to kojima su se nakon dvije godine mandata pohvalili u ovoj stranci, a takvim radom, uvjereni su, 'spasili su svaki glas koji su im dali birači'

Samo šest zastupnika Hrvatskih laburista, koliko ih sjedi u Saboru, pohvalio se predsjednik ove stranke Dragutin Lesar, ostvarilo je najveći broj rasprava, odnosno svaka deveta rasprava bila je rasprava Laburista. Osim toga, što se tiče zakonodavne aktivnosti oporbe, brojke su pokazale da su Laburisti u proceduru uputili najviše zakonskih prijedloga - svaki drugi bio je prijedlog Laburista (od ukupno 37 oporbenih prijedloga, 19 ih je bilo iz redova Laburista). Što se pak tiče zastupničkih pitanja u ovom mandatu, Laburisti su ih postavili 849, što čini 47,9 posto svih zastupničkih pitanja.

Osim statistikama, Lesar se u ime Laburista pohvalio i prijedlozima svoje stranke koji su prvo odbijeni da bi ih nekoliko mjeseci kasnije vladajući u sličnom obliku predstavili kao svoje prijedloge. Tako su primjerice vladajući prvo odbili prijedlog Laburista za smanjenje plaća državnih dužnosnika da bi na kraju to iz Vlade predložili kao svoj prijedlog. Iako su vladajući razmišljali o outsourcingu u zdravstvu, Laburisti su ih upozoravali da to nije dobar potez koji će dodatno urušiti zdravstveni sustav, a na kraju su u Vladi odustali od toga. Vlada je na kraju odlučila vratiti zdravstveni doprinos na 15 posto, vladajući su se odlučili i na pravno reguliranje referenduma, međutim to nije provedeno u djelo jer se stalo s ustavnim promjenama. Iako su se 2005, kada je Lesar kao zastupnik to predlagao, vladajući (tada u oporbi) protivili ukidanju povlaštenih imovina, to im je bio jedan od prvih poteza kada su došli na vlast.

Pored toga, upozorio je Lesar, nakon njegovog upozoravanja donesena je Strategija upravljanja državnom imovinom i registar državne imovine. Počelo se rješavati problem drugog stupa mirovinskog osiguranja, povećala se minimalna plaća i uvelo se oduzimanje protuzakonito stečene imovine kod utaje poreza. Devizna klauzula u 'švicarcu' je jednostavno nestala, sredio se popis birača te uveo popis i registar birača, ali se krenulo i u analizu stečajnih postupaka i u promjene zakona.

'Ovih 12 'mudrih, državničkih' poteza vladajućih temelje se na prijedlozima i stavovima Hrvatskih laburista', rekao je Lesar.

U drugom dijelu mandata, najavio je Lesar, zakonski prijedlozi Laburista temeljit će se na gospodarstvu, čime ta stranka 'želi pokazati da je spremna preuzeti odgovornost za ovu zemlju'.

'Prije parlamentarnih izbora i prije nego je nas šest ušlo u Sabor građanima smo poručili da je glas za Laburiste spašeni glas. Naš dosadašnji rad u Saboru je dokaz da su birači koji su glasali za nas spasili svoj glas', kazao je Lesar.

S obzirom da se pohvalio prijedlozima koje su vladajući preuzeli od Laburista, novinari su ga upitali postoji li ijedna dobra stvar koju je Vlada napravila, a da to nije bio prijedlog Hrvatskih laburista. 'Da, u dijelu resora financija koji je doveo do financijske discipline i omogućavanja državi da u velikoj mjeri sprečava poreznu utaju. Svi potezi u tom dijelu su imali našu potporu. To bih izdvojio kao najbitnije', kazao je Lesar.

Na pitanje novinara, Lesar se osvrnuo i na jučerašnje rezultate Crobarometra koji za Dnevnik Nove TV provodi Ipsos Puls. Prema podacima iz tog istraživanja, Laburisti su i dalje treća opcija i već mjesecima su s istim rejtingom.

'Anketa pokazuje da, kada se mjeri odnos snaga koalicije i stranaka koje su najavile pojedinačan izlazak na europske izbore, imamo rast potpore za jedan postotni poen. To nas ohrabruje i to je vjetar u leđa. Ovo je 24 mjesec zaredom u kojem smo stabilno treći', kazao je Lesar.

Upitan strahuje li od rasta ORaH-a Mirele Holy, koji bi mogao dograbiti i dio birača Laburista, Lesar je kazao: 'Anketa pokazuje da je ORaH duboko zagrabio u bazen biračkog tijela, prvenstveno SDP-a i Kukuriku koalicije. Ne strahujemo jer smatram da je dobrodošla još jedna lijeva stranka na hrvatskom političkom prostoru. Zapravo, samo dvije i postoje.'