BOLNI REZOVI

Lijekovi za hepatitis skinuti s liste, oboljeli užasnuti

10.06.2014 u 13:21

Bionic
Reading

Oboljeli od hepatitisa burno su reagirali na odluku HZZO-a da se od 1. lipnja liječe na trošak bolnica, umjesto kao dosad na teret sredstava osiguranih preko fonda posebno skupih lijekova. Savez oboljelih od hepatitisa traži hitno povlačenje takve odluke, tvrdeći da je to diskriminacija pacijenata i da bolnice nemaju novca za njihovo liječenje

Siniša Varga, ravnatelj HZZO-a, u Dnevniku 3 HTV-a poručio je da se radi o 'izrazito privremenoj mjeri, a ne o trajnoj odluci'. Sporno je, naime, to što je došlo do drastičnog povećanja troškova u liječenju hepatitisa: prošle godine za lijekove je utrošeno 13 milijuna kuna, a samo u prva tri mjeseca 2014. već 11 milijuna kuna - prognoza troškova do kraja godine je 132 milijuna kuna.

Birokratskim rječnikom Varga je ustvrdio da 'postojeće smjernice nisu dostatne da bi se mogao točno utvrditi način na koji se uključuje u terapiju', pa je i Povjerenstvo za lijekove raspravljalo o novim smjernicama koje je predložila struka te Varga vjeruje da će se vrlo brzo doći do rješenja.

Tatjana Reić, žena s brojnim funkcijama - predsjednica je Saveza oboljelih od hepatitisa, predsjednica Europske asocijacije udruga za bolesti jetre, povjerenica Svjetske zdravstvene organizacije u Hrvatskoj i savjetnica Viral Hepatitis Prevention Boarda - poručila je da je riječ o diskriminaciji jer su 'jedino pacijenti oboljeli od hepatitisa skinuti s liste, odnosno s popisa posebno skupih lijekova'. Cijelo desetljeće oboljeli su se borili da se ti lijekovi stave na popis posebno skupih lijekova jer 'ni tada, a posebno danas, u bolničkim proračunima nije bilo novca za liječenje, posebno oboljelih od hepatitisa C'.

'Tvrdimo da ovo do daljnjega, koliko smo shvatili - do izlaska iz državne riznice, znači da se narednih sedam mjeseci faktički neće uključivati novi pacijenti jer bolnice nemaju novca. To su rekli i iz Hrvatske udruge bolničkih liječnika', kazala je Reić. Govoreći o troškovima, napomenula je da je upravo u Varginom mandatu HZZO stavio na listu posebno skupih lijekova nove terapije, tzv. trojne lijekove, pri čemu su napravljene financijske projekcije i predviđen je broj pacijenata.

'Naravno da su te terapije skuplje, ali osiguravaju puno veću izlječivost. Jer nemojmo zaboraviti da je hepatitis bolest s malignom prognozom', rekla je Reić.

Varga: Intervenirat ćemo ako vam uskrate liječenje, obratite nam se

Varga tvrdi da bolnice imaju novac za liječenje svih oboljelih od hepatitisa. 'Svi ti lijekovi se mogu dobiti na bolničke proračune. Privremeno, od 1. lipnja ne zaprimamo račune dok ne razriješimo situaciju i vidimo točno predviđen broj liječenja do kraja godine, sukladno kojim terapijskim smjernicama. Imenovano je peteročlano stručno povjerenstvo i vjerujemo da ćemo vrlo skoro doći do rješenja', optimističan je Varga. Poručuje da nitko od bolesnika ne smije biti oštećen, a 'ako bilo tko smatra da mu je uskraćeno liječenje, neka se na bilo koji način obrati HZZO-u i mi ćemo odmah intervenirati'.

'Da su se s liste skinuli karcinomi i nekakve druge dijagnoze, koje su društveno prihvatljivije bolesti, skočila bi hrvatska javnost, digli bi se svi na noge. Hepatitisi su inače zanemarena bolest i smatra se da je to oboljenje narkomana, promiskuitetnih osoba, MSM populacije. Ovim smo još više diskriminirani, a to što je gospodin Varga rekao - u praksi nije tako. Imamo iskustvo unazad 10 godina, kada smo bili na bolničkim proračunima i kada su liste čekanja bile po pet godina', istaknula je Tatjana Reić.

'Naravno da nema diskriminacije, a radi se o teškim pregovorima s farmaceutskom industrijom, no rješenje je na pomolu i uskoro će biti sve riješeno', zaključio je Varga.