krađa novca

Ljekarne u Španjolskoj na udaru pljačkaša

08.04.2020 u 12:37

Bionic
Reading

Ljekarne, jedne od rijetkih otvorenih objekata u Španjolskoj, ne suočavaju se ovih dana samo s koronavirusom, već i s lopovima, upozoravaju ljekarničke udruge

Premda je u Španjolskoj stopa kriminala osjetno pala u vrijeme dok se 47 milijuna stanovnika nalazi u svojim domovima kako bi izbjegli širenje koronavirusa, ovi mali objekti, jedini otvoreni uz trgovine namirnicama, posljednjih su dana meta učestalih krađa.

'Daj mi što imaš u blagajni', govori prodavaču muškarac s crnom kapom držeći uperen pištolj, pravi ili lažni, pokazuje snimka s nadzorne kamere koju je objavila televizija La Sexta.

Zaposlenica ljekarne u Madridu Angeles Trabalon kaže kako je lopovima lakše pljačkati budući da nema nikoga na ulicama. 'S obzirom da su druge trgovine zatvorene mi smo lak plijen', napominje.

Leopoldo González, predsjednik udruge ljekarni južne pokrajine Andaluzije, požalio se za televiziju TVE kako su njegove kolege bili žrtve pljačke posljednjih dana.

Španjolska policija priopćila je prije dva dana na svojoj internetskoj stranici kako je u Madridu uhitila dvojicu pljačkaša ljekarne u siromašnijoj četvrti Carabanchel, u južnom dijelu grada. Bježeći s novcem na ulicu naletjeli su na policajca koji ih je pokušao zaustaviti, no zaprijetili su mu nožem. Policajci koji su ubrzo stigli upomoć kolegi pronašli su ih i uhitili. Istragom je policija rasvijetlila dodatnih osam sličnih krađa ljekarni u Madridu.

Na meti krađa i sanitetski materijal

Luis González, predsjednik udruge ljekarni Madrida, kaže da se ne krade samo novac. “Ulaze krasti misleći kako mogu odnijeti sanitetski materijal poput zaštitnih rukavica i maski”, rekao je González za La Sextu.

Španjolska je sa 140.510 inficiranih osoba treća zemlja u svijetu nakon SAD-a i Italije po broju oboljelih od koronavirusa. Preminulo je gotovo 14.000 osoba, a više žrtava ima samo Italija.

U zemlji nedostaje sanitetskog materijala poput maski.

'Krali su maske dok smo u 20 sati na balkonima pljeskali zdravstvenim djelatnicima, a momak je zatim bježao', rekla je neimenovana stanovnica Madrida za La Sextu.

Policijski inspektor Serafín Giraldo kaže kako je policija dobila nalog patrolirati kako bi se izbjegle pljačke ljekarni. Policijski automobili učestalo kruže pustim ulicama provjeravajući pridržavaju li se stanovnici karantene.

Od 13. ožujka stanovnicima je dopušten izlazak samo u ljekarne, trgovine s hranom, bolnice, kioske, banke, benzinske crpke te kako bi prošetali psa. Vlada je 30. ožujka obustavila sve gospodarske aktivnosti u zemlji osim nužnih poput proizvodnje i distribucije hrane, struje i plina.