Nad Atlantskim oceanom nedavno je zabilježena najveća eksplozija meteora nakon one koja se dogodila 2013. nad Čeljabinskom u Rusiji.
Eksplozija, čija se energija procjenjuje na oko 13.000 tona TNT-a, odnosno 13 kilotona, dogodila se 6. veljače u 14:55 po našem vremenu, međutim tek sada je izašla na vidjelo.
Za usporedbu nuklearna bomba 'Little boy' koja je eksplodirala nad Hirošimom imala je energiju od 15 kilotona TNT-a.
Meteor koji je u Čeljabinsku porazbijao mnoga stakla na zgradama, oštetio brojne krovove i ozlijedio više od 1000 ljudi, eksplodirao je značajno većom snagom od 500 kilotona TNT-a.
Ključni razlog zbog kojeg je posljednja eksplozija prošla nezamijećeno, osim snage, je i lokacija – dogodila se nad oceanom, na oko 1000 km od brazilske obale, na visini od oko 30 km.
Prikupljeni podaci pokazuju da u atmosferi Zemlje svake godine sagori 30-ak malih asteroida, veličine od jednog do 20 metara.
Budući da je najveći dio površine Zemlje prekriven morima i oceanima većina ih nezamijećeno pada u nenaseljenim područjima.
Podatke o padu novog meteora objavila je NASA-ina stranica Fireball and Bolide Reports koja prati najveća tijela koja ulaze u Zemljinu atmosferu. Događaje bilježe američki senzori, a ponekad i promatrači neba, osobito noćnog.