Tim neuroznanstvenika uspio je poslati poruku iz mozga osobe u Indiji do mozgova tri osobe u Francuskoj, koristeći opremu za očitavanje moždanih valova i internet
Proces koristi neurorobotski hardver i softver razvijen u nekoliko laboratorija tijekom zadnjih godina. Evo kako su to izveli, korak po korak.
Osoba koja odašilje poruku nosi kapu spojenu na EEG koja prati električne aktivnosti u mozgu. Kapa je bežično spojena s laptopom koji na zaslonu prikazuje bijeli krug na crnoj pozadini.
Osoba poruku koju želi odaslati pretvara u razmjerno malo poznati petobitni binarni sustav koji se zove Baconova šifra, kompaktniji od binarnog koda kojeg koriste računala.
Potom treba taj binarni niz unijeti u laptop pomoću svojih misli. To čini tako što koristi misli za pomicanje bijelog kruga po različitim kutovima ekrana - gornji desni kut označava 1, donji desni 0. Taj dio postupka koristi nedavno razvijenu tehnologiju, koja paraliziranim ljudima omogućava upravljanje računalnim kursorima ili robotskim rukama.
Kad završi, njena poruka biva odaslana internetom.
Primatelji sjede unutar stroja za transkranijalnu magnetsku stimulaciju, koji šalje elektromangnetske pulseve kroz ljudske lubanje. Zbog tih pulseva primatelji vide bljeskove svjetla u svom perifernom vidu koji nisu doista tamo. Uz to, stroj ima i robotsku ruku koja može ciljati na različita mjesta na lubanjama primatelja. Rezultat su fantomski bljeskovi, koji se pojavljuju na različitim mjestima u zraku.
Čim stroj smješten kod primatelja dobije poruku pošaljitelja, počinje raditi. Pokreće robotsku ruku, odašilje primateljima bljeskove na određena mjesta na njihovim lubanjama. Bljesak na jednom mjestu znači 1 iz pošiljateljeve poruke, na drugom 0.
Nije poznato kako primatelji prate svo to bljeskanje, no uspijevaju prenijeti jednostavne poruke kao što su 'hola' i 'ciao'.
Rezultate su objavili u časopisu PLOS One