Petnaestogodišnji Arsenij Turbin iz gradića Livnij na zapadu Rusije osuđen je 21. lipnja na pet godina zatvora zbog 'terorizma'. Umjesto u srednju školu, otišao je iza rešetaka, u maloljetnički zatvor. Iako je briljirao u matematici i bio fasciniran fizikom, planirao je studirati političke znanosti, u pokušaju da bolje razumije što se događa u Rusiji i kako poboljšati situaciju
U kolovozu prošle godine, u 6 sati ujutro na vratima stana Turbinovih netko je pozvonio na vratima. Ljetni praznici bližili su se kraju, Arsenij je čvrsto spavao. Njegova majka, Irina, otišla je otvoriti vrata, dok su se djed i baka pitali tko dolazi tako rano. 'FSB', čulo se s druge strane vrata.
'Bio je to moj prvi susret sa službenicima FSB-a', objašnjava Irina Turbina u razgovoru s novinarkom Irinom Garinom za Novaya Gazetu. Majka je probudila Arsenija. 'Sjedio je na kauču, s rukama u krilu. Rekli su: 'Objavio si na VK-u Putinovu fotografiju s prekriženim licem Je li to način da pokažeš što misliš o predsjedniku? Zar se ne bojiš?', prepričava Irina. VKontakte je popularna ruska društvena mreža.
‘Ne, ne bojim se. Ne kršim nikakve zakone’, odgovorio je Arsenij, obraćajući se potom majci: 'Ne brini, mama. Sve će biti u redu. Nisam učinio ništa loše.' Policajci su otišli, ponijevši sa sobom njegov telefon, tablet i laptop. Tri dana kasnije, Arsenij je krenuo u deveti razred. Za nekoliko dana FSB se ponovno pojavio u kući Turbinovih s još jednim nalogom za pretres.
'Tog jutra Arsenij je krenuo u školu, a ja sam otišla na balkon da mu mahnem', kaže Irina. 'Vidjela sam kako se auto zaustavlja. Dvojica su izašla, zaustavila Arsenija i odvela natrag kući'.
Prema tužiteljima, u proljeće 2023. u više navrata na internetu je gledao objave političara koji su se protivili Putinovoj odluci da napadne Ukrajinu. U lipnju je isprintao 'oko 100 letaka negativnih po ruskog predsjednika' i ubacio ih u poštanske sandučiće zgrada u radijusu od pet minuta hoda od njegove kuće.
Na letku je pisalo: 'Naredio je da se njegovi neprijatelji otruju, strijeljaju i zatvore. Uništio je i zlorabio biznise koji su mu se svidjeli. Krao je od Rusije i skrivao nezakonito stečenu dobit kod svojih prijatelja. Postavio je ulizice na ključna državna mjesta. Gradio je sebi palače i kupovao jahte. Treba li vam takav ‘predsjednik’?'.
'Na sudu je Arsenij rekao da nije skrivao što je radio jer nije mislio da krši zakon, samo je izrazio mišljenje', kaže Irina. 'Uvijek je jasno govorio da se zalaže za mirnu tranziciju vlasti i za slobodne i poštene izbore. Samo je želio obavijestiti ljude što se događa.'
No FSB je vidio još jedan motiv. Prema njihovom mišljenju, Turbin se, nezadovoljan ruskom državom, odlučio pridružiti paravojnoj Legiji Sloboda Rusije, koja se bori uz Oružane snage Ukrajine protiv ruske vojske i proglašena je terorističkom organizacijom. Arsenij je razmijenio poruke s njihovim regrutom, koji mu je poslao upitnik za potencijalne dobrovoljce.
Iako je samo preuzeo upitnik i nije bio član organizacije, optužen je za sudjelovanje u radu Legije. Smješten je u istražni zatvor, a istražno povjerenstvo zatražilo je od suda da ga zadrži u pritvoru zbog njegovog 'opasnog' statusa. Sud je ipak presudio da smije ići u školu, pa se za ispite pripremao u kućnom pritvoru.
Arsenij je odrastao s majkom, bakom i djedom. 'Nije bio poput druge djece, čak ni kad je bio vrlo mali', kaže Irina. 'Kad je bio mali, vodio me u knjižaru da mu kupim knjige. Volio je enciklopedije. … Zatim je krenuo na fiziku … A mali Arsenij volio je i matematiku.' Nije volio profesora matematike u školi, a jednom ga je skupina dječaka pretukla na odlasku s nastave. Godinama kasnije ništa se nije promijenilo. U studenom je bio prisiljen napustiti školu jer se pročulo da je 'kriminalac' i 'strani agent'. Nakon što je opet pretučen, majka ga je školovala kod kuće. Njegovi prijatelji bili su uz njega nekoliko mjeseci, ali onda su i ti kontakti presušili. Arsenij je tada čuo da su tužitelji tražili da svjedoče protiv njega, a jedan je Irini rekao da im je obećana dobra ocjena na ispitu budu li surađivali.
Turbin je imao 14 godina kada je istraga počela. U većini slučajeva kaznena odgovornost u Rusiji počinje sa 16 godina, ali 2016. spuštena je ljestvica za određene vrste kriminala. Djeca sada mogu biti proglašena teroristima od 14. godine. Arsenije nije imao sreće ni po pitanju Legije. Samo dva tjedna prije nego je preuzeo upitnik, proglašena je terorističkom organizacijom u Rusiji.
'Kada su nas odveli tužitelju, bila sam histerična', kaže Irina, boreći se sa suzama: 'Plakala sam i vikala na njih, pitala jesu li poludjeli pa se tako ponašaju s djetetom. Zar nisu mogli samo razgovarati s njim? Prestao bi!'. Problem u istrazi bio je to što Arsenij nije ispunio i vratio upitnik. Ispitan je u pratnji majke, ustvrdio da nije pripadao Legiji, a prije potpisivanja izjave uočio je grešku u svom prezimenu. Greška je ispravljena, ali printer je zakazao pa su istražitelji prepisali cijelu izjavu. Irina i Arsenij tada su provjerili samo prezime i potpisali se, da bi tek na sudu shvatili da je u novu izjavu ubačeno i njegovo 'priznanje' da je upitnik poslao natrag Legiji - iako je on to zanijekao.
Tri tužitelja potvrdila su optužbe. Dva nastavnika iz Arsenijeve škole i pet njegovih prijatelja pozvani su kao svjedoci. Valentina Abramova, učiteljica ruskog jezika i književnosti, rekla je da je odavno znala za 'Turbinove izjave protiv vlade i ruskog predsjednika', iako je to tek 'čula od učitelja i učenika'. Alina Nesterova, koja se kvalificirala za učiteljicu 2023., posvjedočila je da je 'optuženi na satovima društvenih znanosti davao izjave koje su diskreditirale vladu i ruskog predsjednika'.
Četvorica bivših kolega iz razreda koji su navodno bili Arsenijevi prijatelji također su svjedočili protiv njega, rekavši sudu da je 'u školi redovito govorio protiv vlade, ruskog predsjednika i specijalne vojne operacije'. Sudac Oleg Šišov lani je već izrekao 13 kazni za terorizam, Turbin mu je bio 14., a trenutno vodi četiri takva predmeta. Šišov radi brzo. Ispitivanje u predmetu Turbin trajalo je tri dana, a Šišov je uzeo u obzir olakotne okolnosti: Turbinovu raniju neosuđivanost, odrastanje bez oca, dobrovoljnu predaju lozinke za sve svoje uređaje. Unatoč tome, sud je smatrao da ne može zanemariti 'javnu opasnost' koju takav zločin predstavlja, zaključuje Novaya Gazeta.