Znanstveni skup 'Srbija i RS – stari i novi politički izazovi', koji je u srijedu održan u Beogradu, protekao je u znaku isticanja 'ugroženosti Republike Srpske (RS)' i apela vlastima Srbije da se jače angažira u njezinoj zaštiti. Predsjednik RS-a Milorad Dodik, istaknuo je da se 'Republika Srpska ne treba miješati u unutarnje političke stvari Srbije', ali očekuje da 'Srbija podrži Republiku Srpsku u definiranju odnosa u BiH'
Naveo je da od Srbije očekuje da u regionalnom smislu podržava političke stavove RS. Dodik je ocijenio 'da je loše što je međunarodna zajednica uspjela Srbiju, zbog problema u samoj Srbiji, odmaknuti od provođenja Daytona', za razliku od Hrvatske, za koju se smatra da je logično da se bavi Bosnom i Hercegovinom. Daleko eksplicitniji u tvrdnjama o ugroženosti RS-a bio je profesor Fakulteta političkih nauka iz Banjaluke Nenad Kecmanović, koji je ustvrdio da su 'sve su intenzivniji pritisci koji ugrožavaju opstanak RS-a, a nastojanjima da se ona očuva ne doprinosi to što javnost u Srbiji nije obaviještena o trenutnoj situaciji u BiH'. 'Izvjesno je da je na dnevnom redu rušenje RS-a, ali ne i način na koji se to namjerava učiniti', kazao je Kecmanović dodajući da 'njezin opstanak ovisi isključivo od toga kako će se ponašati sama RS, ali i kako će se postaviti Srbija'.
Sugovornici Agencije Anadolija ističu da najveća opasnost Republici Srpskoj prijeti od njezine vlasti, koja nije u stanju naći izlaz iz sve veće ekonomsko-socijalne krize koja potresa iz temelja ovaj BH entitet.
'Ako i postoji neka vrsta pritisaka međunarodne zajednice prema RS-u, oni su slabi. Ono što je istinska prijetnja jest sve lošija ekonomska situacija, porast nezaposlenosti, siromaštvo. Za to je odgovorna aktualna vlast koja ne nalazi izlaz za sve veće probleme. Od velikih obećanja o investicijama, pokretanju proizvodnje, zapošljavanja, nema ništa', kazao je predsjednik Partije demokratskog progresa (PDP) i bivši ministar vanjskih poslova BiH Mladen Ivanić
Iz tih razloga, ističe Ivanić, 'lajtmotiv svih istupa, a i same predizborne kampanje iduće godine bit će upravo priča o navodnoj ugroženosti RS-a'. Usto, dodaje lider PDP-a, Dodik je izvan igre kada se govori o regionalnoj suradnji 'što ga dodatno frustrira'. 'Iza svake priče o navodnoj ugroženosti RS-a krije se zapravo strah ove vlasti od otvaranja pitanja njihove odgovornosti za pljačku i kriminalizaciju koju su RS i njezine građane doveli na rub egzistencije', stav je Zdravka Krsmanovića, predsjednika Nove socijalističke partije.
Krsmanović naglašava da je dolaskom na vlast Tomislava Nikolića Dodik izgubio 'uporište u Srbiji'. 'Usto, jasna odlučnost potpredsjednika Vlade Srbije Aleksandra Vučića da sasiječe kriminalnu hobotnicu u Srbiji koja svoje krakove ima u RS-u i to u samom vrhu njezine vlasti izaziva strah i Milorada Dodika i svih oko njega. Zato će ključni način borbe za ostanak na vlasti SNSD-a i Dodika biti priča o navodnoj ugroženosti RS-a i pojačavanje nacionalističke retorike. Tome u prilog ide i njegovo svjedočenje u korist Radovana Karadžića, a bit će toga još mnogo', podvukao je Krsmanović. On zaključuje da 'nema ugroženosti RS-a od međunarodne zajednice i službenog Sarajeva, već da je najveća prijetnja za nju aktualna vlast'.
Analitičarka fondacije 'Freidrich Ebert' Tanja Topić kaže da RS nije ugrožena u smislu realne prijetnje koja po nju dolazi izvana. 'Službena politika stalno stvara tu famu o navodnoj ugroženosti RS-a i na njoj pokušava mobilizirati građane. To je kontinuitet te politike koja stalno traži nove unutrašnje i vanjske neprijatelje', ocijenila je Topić. Uz konstataciju da je 'najveća prijetnja po RS njezina loša socijalno-ekonomska situacija', Topić zaključuje 'da nitko od političara u BiH, pa tako i RS-a nema rješenje koje bi pokrenulo reforme i podiglo ekonomiju i gospodarski napredak pa se kao opijumu za narod, kao jedinom uspješnom mehanizmu za ostanak na vlasti, pribjegava nacionalnoj retorici i proizvođenju straha od neke navodne vanjske ugroženosti'.