Kina se može podičiti s čak deset gradova većih od New Yorka. Gotovo polovica od 20 najvećih nebodera koji se trenutno grade u svijetu nalazi se u Kini. Nije čudno što se upravo tamo rodila ideja o gradnji najvišeg nebodera na planetu, i to u svega nekoliko mjeseci
Građevinska tvrtka Broad Sustainable Constructio (BSC) dobila je sve potrebne dozvole za gradnju nebodera visine 838 metara, koji će za desetak metara nadvisiti aktualnog rekordera, Burj Khalifu u Dubaiju. Kinezi namjeravaju podići 220 katova Sky Citya nadomak grada Changshe u roku od sedam mjeseci, što je desetina vremena utrošenog na gradnju Burj Khalife.
Prošle godine, kada je premijerno najavljena gradnja najviše zgrade na svijetu, Kinezi su poručili da će je završiti u samo 90 dana. Iako su vremenski okvir u međuvremenu produžili na sedam mjeseci, to je još uvijek iznenađujuće malo; Burj se podizao pet godina. Nadalje, CSM tvrdi da će cijena gradnje biti 628 milijuna dolara, dok su se troškovi Burja procjenjivali su se na oko 1,5 milijardu dolara.
Je li tako nešto uopće moguće? Prošle godine, Christian Sottile, dekan Građevinske škole na koledžu Savannah, rekao je za Business Insider da iako ta ideja može uroditi plodom, 'ako urbanistički gledate na ishod tog pothvata, to je u najboljem slučaju ludorija, a u najgorem - mahnitost'.
BSC, doduše,odlikuje povijest brzih gradnji. Tvrtka je podignula jednu trokatnicu u devet dana, a 30-katni hotel u samo 15 dana.
No dok se Burj Khalifa nalazi u popularnoj turističkoj destinaciji i najvećem gradu Ujedinjenih Arapskih Emirata, novi najviši neboder na svijetu podići će se usred polja kod grada Changshe, prijestolnice pokrajine Hunan u srcu Kine. Iako broji sedam milijuna stanovnika, najbliža međunarodna metropola tom gradu je Hong Kong, oko 600 kilometara prema jugu.
Također za razliku od Burja, Sky City se ne gradi s namjerom privlačenja turista, iako bi se upravo to moglo dogoditi. BSC kaže da Sky City predstavlja 'inovativan dizajn' koji će rezultirati učinkovitom i dostupnom građevinom, koja će moći jednostavno replicirati. Najvažnija odrednica dizajna je urbanistička održivost zgrade.
'Svjetsko stanovništvo godišnje se povećava za 1,8 posto. U bliskoj budućnosti, zemljište, energija i klimatski uvjeti mogu prijeći kritičnu točku', priopćila je kompanija na svojim internetskim stranicama.
U zgradi koja će primiti oko 30.000 ljudi smjestit će se škola, trgovine, bolnica, hotelske sobe i poslovni prostori. Stanarima i korisnicima na raspolaganju će biti 92 lifta, a dostupnost brojnih sadržaja rezultirat će korištenjem tek jedne stotine prosječno korištenog zemljišta po stanovniku.
Ovakva gradnja ne omogućuje samo uštede u zemljištu, već i u emisiji ugljičnog dioksida. Tvrtka usmjerena na održivost nada se da će taj smjer gradnje uskoro biti prihvaćen i na nacionalnoj kineskoj razini, s obzirom na problem zagađenja okoliša.