Zemlje diljem svijeta pokušavaju se prilagoditi novom načinu poslovanja sa SAD-om nakon što je Donald Trump predstavio ciljanje carine koje bi mogle izazvati globalni trgovinski rat
Trump je jasno dao do znanja koje ciljeve želi postići carinama: vratiti proizvodnju u SAD; odgovoriti na nepravedne trgovinske politike drugih zemalja; povećati porezne prihode; i potaknuti obračune s migracijom i krijumčarenjem droge, piše The Guardian.
EU i Kina već su najavile protumjere, dok je Južna Koreja obećala ‘sveobuhvatan’ odgovor. Politička šteta nanesena odnosima s saveznicima poput Ujedinjenog Kraljevstva mogla bi također imati svoju cijenu, s obzirom na to da se bilijuni dolara brišu s ekonomskog rasta.
Ovo su ključne točke nakon Trumove obajve.
1. Tvrtke strepe od ‘oslobođenja’
Američki predsjednik predstavio je ideju carina u slavljeničkom tonu, ispunjavajući predizborno obećanje o ‘oslobađanju’ nacije od visokih cijena. Tvrdio je da su ‘cijene znatno pale’ otkako se vratio na dužnost, iako bi se većina kupaca u trgovinama mogla s time ne složiti.
Američke tvrtke strahuju od šireg učinka ove mjere: upozoravaju da će veći troškovi pasti na teret potrošača. ‘Ono što čujemo od poduzeća svih veličina i iz svih sektora diljem zemlje jest da su ove opće carine zapravo povećanje poreza koje će podići cijene za američke potrošače i naštetiti gospodarstvu’, rekao je Neil Bradley, glavni politički savjetnik Američke gospodarske komore.
2. Veza s Kinom
Kina je posebno pogođena novim carinama, koje su ukupan namet na kineski izvoz podigle na više od 50%, a dodatno su zahvaćene i zemlje jugoistočne Azije, uključujući ratom i potresima pogođeni Mjanmar.
Jedna od teorija je da su mete zemlje koje imaju značajna kineska ulaganja. Dr. Siwage Dharma Negara s Instituta ISEAS-Yusof Ishak iz Singapura kaže: ‘Trumpova administracija vjeruje da ciljanjem tih zemalja zapravo mogu ciljati kineska ulaganja u državama poput Kambodže, Laosa, Mjanmara i Indonezije. Ako ciljaju njihove proizvode, možda će to utjecati na kineski izvoz i gospodarstvo.’
‘Prava meta je Kina, ali stvarni učinci na te zemlje mogli bi biti značajni jer ta ulaganja donose radna mjesta i prihode od izvoza.’
Te carine dolaze u trenutku kad se mnoge zemlje jugoistočne Azije već suočavaju s posljedicama rezova američke pomoći USAID, koja osigurava humanitarnu pomoć regiji osjetljivoj na prirodne katastrofe i podršku prodemokratskim aktivistima u borbi protiv represivnih režima.
3. Kanada i Meksiko su pošteđeni – ali ne i bez posljedica
Kanada i Meksiko izuzeti su iz najnovijeg kruga carina, no premijer Mark Carney i poslovni čelnici podsjećaju da su 25% carine na kanadski čelik i aluminij, kao i automobile, stupile na snagu nekoliko sati nakon Trumpove objave.
Carney je upozorio da, iako su neki ključni elementi bilateralnih odnosa sačuvani, nove carine ‘temeljito mijenjaju međunarodni trgovinski sustav’.
Dvije zemlje već su pogođene prethodno najavljenim carinama od 25% na brojne proizvode zbog pitanja granične kontrole i krijumčarenja fentanila, priopćila je Bijela kuća.
Meksička predsjednica Claudia Sheinbaum izjavila je u srijedu da njezina zemlja neće uzvratiti ‘carinama za carine’, već će u četvrtak predstaviti ‘sveobuhvatan program’.
4. Veliki rizik
Trump se čini spreman na to da njegova odluka izazove snažna previranja na svjetskim tržištima, izjavivši nedavno: ‘Ovo je razdoblje tranzicije jer ono što radimo je vrlo veliko.’ Opće carine stupaju na snagu 5. travnja, a recipročni odgovori 9. travnja, što znači da zemlje diljem svijeta imaju vrlo malo vremena za odabir smjera djelovanja. Neki će pokušati sklopiti dogovor s Trumpom, drugi će uzvratiti carinama, no ono što će obilježiti sljedeće razdoblje je – neizvjesnost.
5. Nitko nije imun
Otočja Heard i McDonald među su najudaljenijim mjestima na svijetu, nastanjena samo divljim životinjama, no ipak su navedena kao ‘vanjski teritoriji’ Australije i podložna su carini od 10%.
Norfolk Island, koji se nalazi uz istočnu obalu Australije, pogođen je carinom od 29% – što je 19 postotnih bodova više od ostatka Australije – zbog čega je australski premijer Anthony Albanese u četvrtak rekao: ‘Nisam siguran da je Norfolk Island, uz dužno poštovanje, trgovinski konkurent velikoj ekonomiji Sjedinjenih Država, ali to samo pokazuje i potvrđuje činjenicu da nijedno mjesto na zemlji nije sigurno od ovoga.’