Nakon 26 godina policija je podignula kaznenu prijavu protiv šest osoba zbog granatiranja Banskih dvora u listopadu 1991. godine, u kojem je jedna osoba poginula, a počinjena je šteta od 35 milijuna kuna. Meta je bio prvi hrvatski predsjednik Franjo Tuđman
Kaznena prijava podnosi se protiv pet državljana Srbije i jednog državljana Hrvatske, rečeno je u Ravnateljstvu policije na konferenciji za novinare u povodu dovršenog kriminalističkog istraživanja raketiranja Banskih dvora 1991. godine, koje su izveli zrakoplovi nekadašnje Jugoslavenske narodne armije (JNA). Riječ je o visokopozicioniranim pripadnicima nekadašnjeg Ratnog vazduhoplovstva (RV i PVO) i obavještajnih službi JNA.
U krim istraživanju sudjelovali su policijski službenici Uprave kriminalističke policije i Službe kriminalističke vojne policije Samostalnog sektora za vojnopolicijske poslove Ministarstva obrane RH su, u suradnji sa Sigurnosno-obavještajnom agencijom i Vojno-sigurnosnom obavještajno agencijom te u koordinaciji s nadležnim Županijskim državnim odvjetništvom u Zagrebu.
'Istraživanje je trajalo 26 godina te je bilo jako složeno i sustavno. Danas smo stvorili takav skup činjenica da podnosimo kaznenu prijavu protiv šest osoba, pet državljana Srbije i jedne osobe koja je državljanin RH. Ono što je bitno konstatirati je da je uložen velik napor i da su u ovom dijelu istraživanja sudjelovale i SOA i VSOA. Konstatiramo da prijavljujemo šest ljudi koji sudjelovali u planiranju i izvršenju napada na Banske dvore 7. listopada 1991. godine pomoću dva zrakoplova koji su izvršili bombardiranje s ciljem destabilizacije Hrvatske', rekao je na početku presice Ante Gudelj, načelnik Uprave kriminalističke policije MUP-a.
Samo inicijali osumnjičenih
'Ovih šest osoba prijavljuju se za ubojstvo u pokušaju najviših državnih dužnosnika, a još se sumnjiče za ratni zločin protiv civilnog stanovništva', dodao je Gudelj.
U zračnom napadu na Banske dvore korištena su dva zrakoplova tipa Super Galeb G-4 iz 105. lovačko bombarderskog avijacijskog puka RV i PVO, naoružanih avionskim raketama zrak – zemlja i avio bombama. Izbijanjem agresije na Republiku Hrvatsku, 105. lovački bombarderski avijacijski puk premješten je s aerodroma Zemunik na vojni Aerodrom Udbina s kojeg su izvršili i druga borbena djelovanja po Republici Hrvatskoj.
'S obzirom na način na koji je napad bio planiran i u konačnici izveden te s obzirom na priklonjenost dijela tadašnje vojne i političke struktura JNA prosrpskoj, odnosno velikosrpskoj politici te izuzetnu konspirativnost, kriminalističko istraživanje ovoga događaja bilo je izuzetno složeno i zahtijevalo duže vrijeme kako bi se finaliziralo', kažu u policiji.
U istrazi su sudjelovale SOA, VSOA i sve sastavnice državne vlasti.
Kaznenom prijavom obuhvaćen je i Č.K. (66), djelatnik tadašnje kontraobavještajne organizacije koji je raspolagao obavještajnim podacima o tome gdje će, kada i u kojoj prostoriji biti Franjo Tuđman u Banskim dvorima, a neposredno prije napada on je ondje imao sastanak sa Stjepanom Mesićem i Antom Markovićem.
D.L. (59) jedini je hrvatski državljanin među osumnjičenima. On je bio pilot jednog od zrakoplova iz kojeg su raketirani Banski dvori, a trenutno se nalazi u Južnoafričkoj Republici, u kojoj radi kao pilot.
Jurica Ilić iz Županijskog državnog odvjetništva u Zagrebu potvrdio je da se osobe protiv kojih su podignute kaznene prijave ne nalaze na području RH te da će se za njima raspisati tjeralice.
Godine 2016. došlo je do prevrata u istrazi te se došlo do novih dokaza. 'Tijekom 2016. godine kohezija je oslabila i došli smo do personalnih dokaza. Do tada je bio zid šutnje', rečeno je na konferenciji za novinare.