vremenski fenomeni

Nakon nikad toplijeg listopada u povijesti, stiže nam studeni bez velike studeni

01.11.2022 u 09:11

Bionic
Reading

HRT-ov meteorolog Zoran Vakula donosi vremensku prognozu s upozorenjem: Nakon povijesno toplog i suhog listopada treba se spremati na kišu i snijeg

Što se današnjeg dana tiče, bit će pretežno sunčano te i dalje u većini predjela neubičajeno toplo. Ujutro i dio prijepodneva mjestimice u nizinama unutrašnjosti i na Jadranu magla i niski oblaci. U noći na srijedu porast naoblake sa zapada. Vjetar većinom slab, poslijepodne u dijelu unutrašnjosti umjeren jugozapadni. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom od 21 do 26 °C, u unutrašnjosti Dalmacije i viša, a u područjima s dugotrajnijom maglom niža.

U mnogim hrvatskim krajevima najviša temperatura zraka nikada nije bila tako kasno u godini tako visoka kao prošlih dana. U Kninu u ovotjedni ponedjeljak - čak 29,8 °C. Kao da je ljeto, a ne kraj listopada! Ili primjerice u Splitu - nikada do ove godine svi listopadski dani nisu imali najvišu dnevnu temperaturu zraka višu od 20 °C, čak i od 21 °C, pri čemu čak 20 dana s najnižom dnevnom temperaturom višom od 17 °C, piše HRT-ov Zoran Vakula.

magla policija
  • magla
  • magla
  • magla
  • magla
  • magla
Magla Izvor: Cropix / Autor: Goran Mehkek / CROPIX

I dok će te informacije ostati samo u detaljnijim klimatološkim analizama, u onima češće spominjanim i korištenim ostat će zapisano kako je od ove godine najviša temperatura zraka u listopadu na Puntijarki 23,7 °C, a u Delnicama čak 26,2 °C! I to izmjereno potkraj listopada!

'Osim tih rekorda, dogodili su se i mnogobrojni na pojedine nadnevke, koji su pridonijeli i iznimno visokoj srednjoj mjesečnoj temperaturi zraka, ponegdje također za listopad i rekordnoj, kao primjerice u Kninu, Pargu, Poreču, na Puntijarki, u Rabu, Rijeci, Senju, Splitu, Šibeniku, Zadru, Zagrebu i na Zavižanu, gdje je novi rekord vrlo vjerojatno 10,0 °C - za čak 1,5 °C viši od dosadašnjeg iz 1967. godine.

Ne smije se zaboraviti kako svakodnevna mjerenja na većini spomenutih meteopostaja postoje još od sredine 20. stoljeća! Listopad mjestimice i rekordno suh Nakon u mnogim krajevima kišnog pa čak i ekstremno kišnog rujna - u listopadu je diljem Hrvatske zabilježen manjak oborine, ponegdje čak i rekordan, kao primjerice u Goricama, Imotskom, Poreču, Kaštelima i Zemuniku, te posebice u Komiži, gdje se tijekom cijelog listopada skupilo svega dva decilitra kiše po četvornome metru. Još manje u Šibeniku, gdje je ukupna mjesečna količina oborine 0,0 litara - kao i rekordne 1967. godine', piše Vakula.

'Premda nam u ovom tjednu slijedi promjena vremena, prema trenutačno najvjerojatnijim prognozama za sljedeća 4 tjedna - ni u studenome ne bi trebalo biti velike i dugotrajne hladnoće, a hoće li se pojaviti u najnovijim dugoročnijim prognozama za zimske mjesece - saznat će se uskoro', zaključuje se.