Novinari, urednici i fotografi u hrvatskim medijima su dnevno izloženi raznim oblicima prijetnji i maltretiranja
Hrvatsko pravosuđe i policija imaju potpuno razrađen model odnošenja prema toj nezaštićenoj kategoriji. Stoga ovdje navodim nekoliko podataka i savjeta za kolege, u slučaju da se nađu pod djelovanjem učinkovitog hrvatskog pravosuđa i neustrašive policije. S obzirom na pravni nonsens da urednike i novinare može kazneno tužiti tko hoće, a ne općinsko ili županijsko odvjetništvo kao u demokratskim sustavima, to se u velikoj mjeri zloupotrebljava.
Najveći problem je eventualno neodazivanje na sudske pozive na raspravu. Važna je informacija da u slučaju nedolaska na jednu od tih rasprava sudac ima ovlaštenje za sljedeću raspravu bez poziva poslati policiju da privede pozvanog, bio on okrivljeni ili svjedok, sasvim svejedno. Policija na osnovi te službene naredbe ide na uhićenje na adresu te zadržava uhićenog, organizira transport i osoba praktički ostaje u statusu uhićenika dok ga policija ne preda sucu koji je izdao naredbu.
No i tu ima nekoliko varijanti. Policija može u svako doba s tim naređenjem izvršiti uhićenje osim perioda od 22 sata do šest sati sljedećeg jutra. U praksi, oni dolaze rano u jutro, izvrše uhićenje i organiziraju transport u 'marici'.
Druga varijanta, koja se koristi za maltretiranje, jest dolazak u 21 sat, uhićenje i odvođenje u pritvor do jutra, kada se organizira transport. Za to se treba dobro pripremiti, jer su pritvori organizirani kao u 19. stoljeću, drvena klupa, hladni i vlažni podrum s čučavcem u uglu. No to još nije kraj represiji.
Uhićenom se oduzimaju osobne stvari, vezice s cipela, mobitel i naravno laptop, ako ga imate uza sebe. Ako nemate šifru, cijela policijska stanica se može zabavljati do jutra sadržajem vašeg laptopa.
U šest sati iz pritvora se odvodi uhićenika u 'maricu', opet bez mobitela, osobnih stvari i laptopa. Pet sati vožnje od Splita do Zagreba na klupi u 'marici' je isto tako nezaboravno iskustvo. Posebna lakrdija je što vas policijski službenici moraju pratiti u WC, ako vam zatreba. Lisice ipak nisu uračunate u ovu priču, na svu sreću. Na sudu policija predaje uhićenika sucu i tek nakon toga policija vraća mobitele i osobne stvari i odlazi, a osobnu kartu uhićeniku nakon rasprave vraća sudac. Ako računamo vrijeme od 21 sat do dolaska na sud u Zagrebu, primjerice u 11 sati prijepodne, to je oko petnaest sati bez hrane. Ako niste prije uhićenja obavijestili rodbinu ili poslodavca, isto toliko vremena se možete smatrati nestalim. Prema tome, za takve situacije se definitivno treba dobro pripremiti.