U borbi s klimatskim promjenama sve veći broj zajednica se okreće klimatski neutralnim rješenjima opskrbe energijom. U njemačkom gradu Mannheimu odlučili su se za radikalno rješenje: gašenje plinske mreže
Cilj je do 2045. godine u Njemačkoj postići klimatsku neutralnost, odnosno uspostaviti model opskrbe energije bez fosilnih goriva. Europski zeleni plan postavio je taj cilj do 2050. godine, što znači da bi se sve zemlje članice Europske unije dotad trebale odreći fosilnih goriva te postići nultu emisiju stakleničkih plinova.
Pritom velik faktor igra opskrba toplinskom energijom koja, primjerice, u Njemačkoj uzrokuje 40 posto emisija štetnih plinova. Njemačka je već krenula ukoštac s time. Ministar gospodarstva Robert Habeck (Zeleni) realizirao je takozvani Zakon o grijanju.
Vlasnici kuća i stanova dobili su dovoljno vremena da se prilagode klimatski neutralnim zahtjevima. Oni koji ugrade dizalice topline dobit će subvenciju od države u iznosu od 21.000 eura. Moguće je i prebaciti se na daljinsko grijanje, ako lokalne zajednice imaju tu opciju.
'Nije orijentirano na budućnost'
Recimo, u gradu Mannheimu smatraju da plinsko grijanje 'nije orijentirano na budućnost'. Stoga je gradsko komunalno poduzeće MVV najavilo gašenje plinske mreže do 2035. godine, piše Fenix-magazin.de.
Do 2030. godine bi na novu toplinsku mrežu, koja će koristiti potpuno obnovljive izvore energije, trebalo biti priključeno 10.000 kućanstava. Osim toga, građani će moći od grada dobiti toplinske pumpe.
'MVV ne smatra sustave grijanja na fosilni plin održivim i budućnosti usmjerenim oblikom grijanja. Transport i korištenje prirodnog plina dovodi do emisija CO2 koje se mogu izbjeći, troškovi CO2 će rasti u narednim godinama, a kako se broj korisnika plina smanjuje, troškovi plinske mreže prenosit će se na sve manje korisnika. MVV stoga ima za cilj zatvoriti plinsku mrežu do 2035. godine i preporučuje svojim kupcima da potraže alternativne oblike grijanja u ranoj fazi', stoji u priopćenju komunalnog poduzeća.
Neke alternative su isključene
Pretpostavljaju da će cijena plina značajno porasti zbog sve strožih i skupljih kvota emisija ugljičnog dioksida. No, 'za opskrbu energijom privatnih kućanstava biometan nije alternativa zbog nedostatka količina, a vodik nije alternativa zbog troškova', upozoravaju iz MVV-a.
Kako bi informirali građane, organizirat će nekoliko događanja, a s poslovnim korisnicima vodstvo komunalnog poduzeća već vodi odvojene razgovore. Zanimljivo, u Augsburgu su se dosjetili gašenja plinske mreže još početkom ove godine, ali dosad nisu donijeli odluku o tome.