Predsjednica Njemačko-hrvatske parlamentarne skupine (Deutsch-Kroatische Parlamentariergruppe) u Bundestagu dr. Astrid Freudenstein (CDU/CSU) za službenu stranicu Bundestaga iznijela je svoje viđenje odnosa Njemačke i Hrvatske, kao i aktualnog stanja u Hrvatskoj. Neke izjave zastupnice Freudenstein teško se mogu shvatiti s obzirom na realnu situaciju u ‘najmlađoj članici Europske unije’, kako se Hrvatsku sada često opisuje u njemačkoj javnosti
‘Parlamentarna skupina od jedanaest članova njeguje odnose Njemačke s ovom balkanskom zemljom’, objašnjava se na službenim stranicama Bundestaga, a u tekstu pod naslovom ‘Hrvatska je pouzdan partner u Europskoj uniji’ Astrid Freudenstein govori o svojim zaključcima nakon putovanja nekoliko članova Njemačko-hrvatske parlamentarne skupine u Zagreb krajem prošle godine.
Tada su Freudenstein, Josip Juratović (SPD), Heinz Wiese (CDU/CSU) i Gerold Reichenbach (SPD) imali priliku razgovarati s predsjednicom Kolindom Grabar Kitarović, predsjednikom Sabora Božom Petrovom, premijerom Andrejom Plenkovićem, potpredsjednicom Vlade Martinom Dalić te s još nekoliko sugovornika iz hrvatske politike, a dojmovi koje na službenim stranicama Bundestaga sada iznosi zastupnica Freudenstein zvuče na trenutke pomalo bizarno.
Neprijeporan je dio u kojem Freudenstein govori o dobrim i bliskim odnosima Njemačke i Hrvatske, kojima pridonosi i oko pola milijuna Hrvata koji žive u Njemačkoj, dok su Nijemci redoviti turisti na hrvatskom Jadranu. Zastupnica Freudenstein navodi i kako su njemački investitori u Hrvatskoj stvorili 80 tisuća radnih mjesta, što je samo jedan primjer toga da je ‘Njemačka najvažniji gospodarski i trgovinski partner Hrvatske’.
‘Iz njemačke perspektive Hrvatska igra važnu sigurnosnu ulogu na Balkanu’, smatra predsjednica Njemačko-hrvatske parlamentarne skupine u Bundestagu te se podsjeća da je Njemačka bila među prvima kada je riječ o međunarodnom priznanju Hrvatske. Kada je pak riječ o Europskoj uniji, Astrid Freudenstein ističe da ‘Njemačka i Hrvatska imaju slične vrijednosti i političke stavove’ te se naročito hvali to što je Hrvatska spremna primiti svoj dio izbjeglica određen briselskim kvotama.
Slijedi i pohvala vladi Andreja Plenkovića, koja je - smatra zastupnica Freudenstein - pokrenula važne porezne i gospodarske reforme te izražava ‘velik optimizam’ vezano uz novu hrvatsku Vladu i premijera, ‘pragmatičnog političara iz Europskog parlamenta, bez nacionalističkih tonova’.
Dio iz analize Astrid Freudenstein koji baš ne zvuči toliko uvjerljivo počinje konstatacijom: ‘Široka podrška reformskoj politici Vlade temelji se na tome da je većina Hrvata zadovoljna svojom životnom situacijom i optimistično gleda u budućnost.’ Rezultati Crobarometra nude drugačiju sliku.
‘U Hrvatskoj vlada raspoloženje optimizma’, smatra Freudenstein i dodaje da ‘većina Hrvata poboljšanje svojeg položaja pripisuje članstvu svoje zemlje u Europskoj uniji’. Pitanje je koliko bi se s tom konstatacijom složili svi oni roditelji čija su djeca otišla za poslom proteklih godina iz Hrvatske.
‘Većina Hrvata europske integracije smatra pozitivnim i imaju nadu da su one povezane s poboljšanjima, koje narod već osjeća’, objašnjava Astrid Freudenstein te dodaje da je prednost Hrvatske u odnosu na Njemačku to što u prvoj ‘i dalje vlada neprekinuto oduševljenje Europom’.
Freudenstein onda posve ispravno naglašava da je ‘Njemačka za ovu balkansku zemlju u mnogo čemu uzor’, iako sigurno ne kad opisuje Hrvatsku kao ‘balkansku zemlju’. Zastupnica spominje i to da iz Hrvatske odlaze cijele mlade obitelji te da joj je najveći izazov ‘dati perspektivu mladima’, što zapravo pobija njezine teze o hrvatskom optimizmu.
‘Sastanci s hrvatskim sugovornicima pokazuju koliko je Hrvatska zainteresirana za Njemačku i dobre odnose s njom’, hvali se Freudenstein i još dodaje kako Njemačko-hrvatska parlamentarna skupina u Saboru ima najviše članova.