Već mjesecima pratimo trakavicu s izmuljivanjem Trakošćanskog jezera, ne tako davno jednim od najljepših u zemlji. Vode u jezeru nema, a planovi Hrvatskih voda za izmuljivanje stalno se prolongiraju. Nakon raskida ugovora sa starim izvođačem, za posao od dva i pol milijuna eura odabran je novi, a rok za završetak pomaknut je na ljeto.
Nakon sedam desetljeća od posljednjeg izmuljivanja, jutros su bageri zagrebli po dnu Trakošćanskog jezera. Povoljno je vrijeme pa radovi teku punom parom.
- U ovom trenutku u osam dana je izvađeno negdje oko 14-15 tisuća kubika. Došli smo do dna jezera, do lapora. Razlika između kote prelijevanja i dna je negdje oko sedam i pol metara, istaknuo je Milan Rezo, direktor VGO-a za Muru i gornju Dravu za Dnevnik HRT-a.
Dok su Hrvatske vode zadužene za vađenje 400.000 kubika mulja, Muzej uređuje šetnicu na način da će biti prelagođena kretanju osoba slabije pokretljivosti.
- Planiramo i viseći most, a treba sanirati i neka rubna oštećenja uz jezero, objasnila je ravnateljica Muzeja Dvor Trakošćan Goranka Horjan.
Do kraja lipnja jezero bi trebalo biti očišćeno. Tada slijedi njegovo punjenje.
- Po nama jače punjenje jezera kreće u jesenskim danima kada su oborine intenzivnije. Nama uz padaline od 20 litara po četvornome metru treba od 20 do 25 dana da napunimo jezero, naveo je Rezo.
Riblji fond premješten je prije početka sanacije u lokalna jezera. No, zbog grabežljivaca bit će potrebno poribljavanje.
- Živi svijet se preselio na naše ribnjake, uključujući čašlje i vidre, pa su u dvije i pol godine, koliko traju radovi, nanijele štetu ribljem fondu. Kad radovi završe morat ćemo ponovno poribiti jezero, rekao je Velimir Sekol, ŠRK Trakošćan Bednja.
Cijena radova je oko dva i pol milijuna eura. Izvodi ih varaždinski Hidroing, a bivši izvođač Bagerkop Roberto s Hrvatskim je vodama na sudu. Tvrde da su izgradili pristupni put, da je mulja bilo previše i kasnili su sa sanacijom.
- Što se tiče bivšeg izvođača, stavio bih sve po strani. Mogu samo naglasiti da se u ovom tijeku vode sudski procesi, izjavio je Milan Rezo, direktor VGO-a za Muru i gornju Dravu.
Iako radovi kasne, Trakošćan bi do jeseni trebao poprimiti izvornu vizuru.