Ruski predsjednik Vladimir Putin poslao je svog ministra vanjskih poslova i višeg savjetnika Kremlja na sastanak s američkim dužnosnicima u Saudijskoj Arabiji u utorak kako bi razgovarali o obnovi odnosa i mogućim pregovorima o okončanju rata u Ukrajini, priopćio je Kremlj
Američki predsjednik Donald Trump je prošlu srijedu, nakon telefonskog razgovora s Putinom, rekao da će započeti razgovore čiji je cilj hitno okončanje rata u Ukrajini, kao i to da je s ruskim predsjednikom razgovarao o Bliskom istoku, energetici, američkom dolaru i umjetnoj inteligenciji. U Saudijskoj Arabiji bi se s ruskim dužnosnicima trebao sastati američki državni tajnik Marco Rubio, a ondje će biti i Mike Waltz, Trumpov savjetnik za nacionalnu sigurnost, te Steve Witkoff, izaslanik Bijele kuće za Bliski istok.
Rubio je u ponedjeljak već stigao u Saudijsku Arabiju uoči važnih razgovora o okončanju gotovo trogodišnjeg rata Moskve u Ukrajini i obnovi američko-ruskih veza. Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov potvrdio je da u Rijad na Putinov zahtjev lete Sergej Lavrov, ruski ministar vanjskih poslova od 2004., i Jurij Ušakov, savjetnik Kremlja za vanjsku politiku.
'Očekuje se da oni u utorak razgovaraju s američkim kolegama, a sastanak će biti prvenstveno fokusiran na obnovu cjelokupnih rusko-američkih odnosa', rekao je Peskov. 'Razgovarat će se i o pripremi mogućih pregovora o rješenju rata u Ukrajini i o organizaciji susreta dvojice predsjednika.' Peskov je odbio komentirati izvješće Reutersa po kojemu će se i Kiril Dmitrijev, šef ruskog investicijskog fonda, sastati s izaslanstvom Sjedinjenih Država, a nije želio odgovoriti ni na pitanje novinara o tome hoće li se kasnije ovog mjeseca u Saudijskoj Arabiji sastati Putin i Trump.
U Parizu se danas sastaju 'proratni' europski čelnici
Mađarski ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto rekao je da se u ponedjeljak u Parizu sastaju 'proratni' europski čelnici, oni koji su protiv Trumpa te žele spriječiti postizanje mira u Ukrajini, a Budimpešta pozdravlja dijalog Rusije i SAD-a. 'Vidimo da su u Europi na potezu oni koji ne žele mir. Proratni kamp organizira se u Europi. Danas će se sastati u Parizu', rekao je Szijjarto na konferenciji za medije u Astani s kazahstanskim kolegom Muratom Nurtleuom, prenosi mađarska agencija MTI.
Europski čelnici sastaju se u ponedjeljak na izvanrednom sastanku u Parizu, na kojemu će raspravljati o planovima američkog predsjednika o okončanju rata u Ukrajini usred bojazni da će biti isključeni iz tih pregovora. Cilj je dogovoriti zajedničku strategiju o tome na koji način se odnositi prema Trumpu, razmotriti što mu se može ponuditi i sagledati kakva su europska ograničenja kada je u pitanju moskovska invazija na Ukrajinu.
Mađarski ministar smatra da je povratkom republikanca u svjetskoj politici nastupila potpuno nova stvarnost te će biti na korist i Mađarskoj i Kazahstanu. 'Govorimo o dvije zemlje koje su uvijek zagovarale mir i vodile patriotsku, suverenističku političku strategiju', rekao je Szijjarto.
Dodao je da se Kazahstan i Mađarska uvijek vode 'normalnošću' i 'nacionalnim interesima kao glavnim prioritetom', zbog čega su postali meta međunarodnog liberalnog mainstreama, no to se mijenja dolaskom Trumpa.
'Stoga pozdravljamo povratak rusko-američkog dijaloga na najvišoj razini', nastavio je Szijjarto i rekao da politike američkog predsjednika za mir imaju najbolju šansu za dovršetak rata. On je rekao da je Mađarska također poduzimala napore da bi se komunikacijski kanali zadržali otvorenima, zbog čega ju je Zapad napadao.
'Prozivani smo ruskim propagandistima i špijunima samo zato što smo zagovarali diplomatsko rješenje i jasno tvrdili da se sukob ne može riješiti na bojištu', rekao je ministar zemlje koja najviše od svih članica Europske unije ovisi o ruskim energentima, zbog čega joj je bilo omogućeno biti iznimka u uvođenju sankcija Rusiji na tom polju.
Na neformalnom skupu u Parizu sudjelovat će francuski predsjednik Emmanuel Macron, premijeri Njemačke, Velike Britanije, Italije, Poljske, Španjolske, Nizozemske i Danske, kao i predsjednik Europskog vijeća Antonio Costa, predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen i glavni tajnik NATO-a Mark Rutte, prenosi agencija France Presse. Slovenska predsjednica Nataša Pirc Musar kritizirala je to što nisu pozvani i predstavnici drugih europskih zemalja.
'Simbolički, organizatori sastanka na vrhu u Parizu pokazuju svijetu da ni unutar EU-a nemaju sve države isti tretman', priopćila je.