U ZADNJI TREN ODGOĐEN 'PERKOVIĆEV ZAKON'

Oporba složna: Vlada nas blamira pred ulazak u EU

21.06.2013 u 12:38

Bionic
Reading

Tjedan dana nakon usvajanja na Vladi nacrta Zakona o pravosudnoj suradnji u kaznenim stvarima s državama članicama EU-a, koji regulira izručenja, trebao je danas biti izglasan u Saboru. No ministar pravosuđa Orsat Miljenić odgodio je glasovanje zbog prigovora Europske komisije. Oporba poručuje Vladi da ju je sram zbog blamaže pred Europskom unijom

Nezavisna zastupnica Jadranka Kosor rekla je da je Vladina izmjena zakona u ovom trenutku jako loša poruka te je jedina u Saboru podnijela amandman protiv izmjene tog zakona. Podsjetila je da su još 2010. godine mijenjali Ustav, a zatim donijeli i Zakon o europskom uhidbenom nalogu koji se odnosi i na izručenja te da se tada na njih nitko nije žalio - a mogao je.

'Kad smo donijeli stotine zakona da bismo zatvorili pregovore, stavljena je točka na 'i'. Potpisali smo ugovor pod uvjetima koje smo izglasali 2010. godine u Saboru', rekla je Kosor, podsjetivši da je Vlada donijela sporne izmjene na sjednici 13. lipnja, samo tjedan dana nakon zadnje ratifikacije hrvatskog pristupnog sporazuma u Berlinu.

'Neke postupke Vlade zaista ne razumijem - zašto se sada upuštati u to kada bismo morali biti koncentrirani na proslavu i svečani trenutak. Dakle Vlada si otvara bokove za nepotrebne kritike i u Hrvatskoj i izvan nje, a to nije dobro. Bilo bi jako loše da 1. srpnja postanemo članica pod nekom sjenom', upozorava Kosor, dodajući da ne razumije argument premijera Zorana Milanovića da se njihovom izmjenom zakona štite branitelji.

Hrvatski laburist Branko Vukšić uvjeren je da se izmjenom zakona ne štite hrvatski interesi, nego interesi moćnika, grupacija i zločinaca. 'Štitimo interese nekih ljudi koji su obavljali prljave poslove. Htio sam da ministar kaže nešto o pozadini. Naravno da nisam tako naivan, znao sam da neću dobiti odgovor na pitanje koji je nacionalni interes zaštićen ovim zakonom. Jedino mi je drago što ga je Vlada povukla i vjerojatno danas neće biti glasovanja', kaže Vukšić.

Vukšić tvrdi da Vlada čini štetu Hrvatskoj skandaloznim prijedlogom pred sam ulazak u EU. Rekao je da se blamiramo u očima EU-a iz dana u dan donoseći skandalozne odluke u Saboru. 'Ne znam što Europa misli o nama, ali meni je važno da se ja sramim zbog takvih stvari i da je meni neugodno. A što kažu u Europi - vjerojatno nas gledaju drugim očima oni koji znaju zbog čega smo to donijeli. Ne znam kako će Nijemci reagirati na ovu odluku koja je zapravo podmukla, to je zabijanje noža u leđa. Donijeli smo je nakon što su ratificirali ulazak Hrvatske u EU i nakon toga smo povukli potez kojeg se trebamo sramiti', rekao je Vukšić.

Podsjetimo, Vlada je tjedan dana nakon posljednje ratifikacije u Njemačkoj donijela nacrt Zakona o pravosudnoj suradnji s EU-om kojim zapravo mijenja ispregovarano i štiti od izručenja sve osumnjičenike koji su navodno počinili kaznena djela prije 7. kolovoza 2002. godine. Taj Vladin manevar štiti skupinu u koju spada i Josip Perković (šef jugoslavenskih tajnih službi), osumnjičen za ubojstvo Stjepana Đurekovića 1983. godine. Zato su Vladini kritičari nazvali taj zakon i 'Lex Perković'.

Premijer Zoran Milanović još ga je jučer prijepodne branio i objašnjavao da ga donose zbog zaštite hrvatskih branitelja od pravosuđa drugih zemalja EU-a, a ne zbog Perkovića. 'Ako je bilo zločina s hrvatske strane, to će riješiti hrvatsko pravosuđe. Ja neću dopustiti da to rade treći. To ne samo da je ponižavajuće za nas, nego štetno za državu. S obzirom na to da ne znamo i ne možemo znati kako taj sustav funkcionira, zato je odlučeno da granica bude 2002. godina!', objasnio je Milanović.

Samo nekoliko sati kasnije predlagač zakona Orsat Miljenić zaustavlja ga pred posljednjim korakom u proceduri i odgađa dok ne dobije blagoslov u Bruxellesu. 'Mi se i dalje konzultiramo s Europskom komisijom jer postoji tumačenje da smo takvo ograničenje trebali najaviti u pregovorima oko poglavlja pravosuđa te ga sada ne možemo konzumirati', rekao je Miljenić.

Iz Ministarstva pravosuđa kažu nam da će zakon doći pred glasače u Sabor sljedećeg petka, dokad se očekuje službeni stav Bruxellesa: 'Još nismo dobili ništa službeno iz Europske komisije. Ne znamo hoćemo li moći ostaviti zakon u ovom obliku ili ćemo ga morati mijenjati. Imamo vremena do ulaska u Europsku uniju, tako da nećemo zakasniti ako odgodimo glasovanje do sljedećeg petka', rekli su nam u Ministarstvu pravosuđa.