U Saboru opozvana Vlada Tihomira Oreškovića danas prijepodne održat će svoju posljednju sjednicu. Na zadnjoj, 41. sjednici Vlada će prihvatiti i 'Izvješće o radu Vlade' u mandatu premijera Oreškovića. Riječ je o vrlo opsežnom dokumentu koji ima 1.798 stranica
Tu Vladinu bibliju Tihomir Orešković predat će novom predsjedniku Vlade Andreju Plenkoviću odmah nakon što saborski zastupnici dignu svoje ruke za Plenkovića i njegove buduće ministre.
Sve sjednice Oreškovićeve vlade trajale su ukupno 34 sata i 30 minuta, a Orešković, njegovi potpredsjednici i ministri prošli su ukupno 641 točku dnevnog reda. Vlada je utvrdila 68 zakonskih prijedloga, ali je Sabor izglasao samo 33 zakona na prijedlog Vlade. Vlada Tihomira Oreškovića odgovorila je na ukupno 21 pitanje saborskih zastupnika.
U dokumentu koji će biti predan budućem premijeru Andreju Plenkoviću, Orešković se hvali, kako tvrdi, gospodarskim oporavkom, BDP-om većim od planiranog i smanjenjem deficita i javnog duga.
'Kad je riječ o gospodarskom oporavku, na početku mandata projicirani gospodarski rast za 2016. iznosio je dva posto. Međutim, izvjesno je da će s obzirom na ostvarene stope rasta u prvom i drugom tromjesečju 2016. ostvareni gospodarski rast na godišnjoj razini biti veći od projekcije te se u konačnici može očekivati stopa rasta između 2,5 i tri posto', piše između ostalog u Izvješću.
Usvajanjem Nacionalnog programa reformi u travnju 2016. utvrđeni su ciljevi provedbe reformskih mjera u nizu područja, od javnih financija, upravljanja državnom imovinom, zdravstva, socijalne skrbi, poslovne klime, javne uprave, obrazovanja i pravosuđa.
'Niz aktivnosti započet je, međutim, izglasavanjem nepovjerenja predsjedniku Vlade u lipnju te je raspuštanjem Sabora u srpnju 2016. značajno usporena provedba reformskih mjera. Značajan doprinos stvaranju pretpostavki za dugoročno održiv gospodarski rast ostvaren je zahvaljujući uspješnoj fiskalnoj konsolidaciji, odnosno znatnom smanjenju deficita državnog proračuna. Ukupni manjak državnog proračuna u prvih šest mjeseci iznosio je 2,4 milijarde kuna ili 0,7 posto BDP-a, što je za 5,1 milijardu kuna manje nego u istom razdoblju 2015. Uz nastavak ovakvih povoljnih trendova i u drugom polugodištu 2016. može se očekivati smanjenje duga konsolidirane opće države prema metodologiji ESA 2010 ispod tri posto u 2016., što bi značilo da će Hrvatska u 2017. udovoljiti uvjetima za izlazak iz Procedure prekomjernog deficita', stoji u Izvješću o radu Vlade.
Oreškovićeva vlada za kraj se pohvalila i 'kvalitetnim upravljanje javnim financijama' što je rezultiralo smanjenjem javnog duga. 'Prema posljednje objavljenim podacima HNB-a, javni dug na kraju svibnja iznosio je 285 milijardi kuna, što je za 4,6 milijardi kuna manje u odnosu na kraj 2015. godine', piše u Izvješću o radu Vlade.