SABORSKI MANEVRI

Ovo su četiri koraka do raskida arbitražnog sporazuma

23.07.2015 u 16:15

Bionic
Reading

Klub nezavisnih ljevičara i zastupnik stranke Naprijed Hrvatska Josip Kregar zatražili su sazivanje izvanredne saborske sjednice, potvrđeno nam je u Saboru. Njima će se pridružiti i HDZ i HDSSB, dok s druge strane stranke naklonjene vladajućoj koaliciji žele pričekati da svoj dio posla prvo odrade Vlada i Ministarstvo vanjskih i europskih poslova

HDZ je već zatražio da se arbitražni sporazum hitno stavi van snage, a za to je potrebna odluka Sabora, pa će predsjedniku Sabora Josipu Leki uskoro vrlo vjerojatno doći i službeni zahtjev glavne oporbene stranke za sazivanje sjednice Sabora.

Šefu Sabora Leki zahtjev će sutra poslati i HDSSB, potvrdio je za tportal predsjednik HDSSB-ovog Kluba zastupnika Josip Salapić. 'Ovdje se radi o nacionalnim interesima i ne može se dozvoliti da se Sabor, koji je i potvrdio arbitražni sporazum, sada ne oglasi', kazao nam je Salapić podsjetivši da zastupnici te stranke poput Ive Josipovića nisu 2009. podržali arbitražni sporazum.

Prvi korak: Skupiti 76 zastupnika

Prema saborskom poslovniku, Sabor zasjeda izvanredno na zahtjev predsjednika Republike, Vlade te većine svih zastupnika u Saboru. Drugim riječima, da bi se izvanredna sjednica održala to treba zatražiti minimalno 76 zastupnika.

Trenutno, kada se 'ljevičarima' i Kregaru pribroji HDZ, izvanrednu sjednicu traži tek 48 zastupnika. Stoga smo i u drugim parlamentarnim strankama provjerili jesi li skloni zatražiti izvanredno zasjedanje zbog skandala s arbitražom.

Budući SDP-ov koalicijski partner, Hrvatski laburisti zasad nisu skloni tražiti izvanrednu sjednicu, no odazvali bi se ako bi do nje došlo.

'Neozbiljno je reagirati na prve napise. Mi smo članica Europske unije i mislim da bi u ovom slučaju i Europska komisija treba braniti načela. Treba sačekati da Vlada i MVEP odrade svoj dio posla', kaže predsjednica Hrvatskih laburista Nansi Tireli, dodavši da je u cijeloj priči najviše zabrinjava što su ribari u Savudrijskoj vali imali informacije da bi arbitraža trebala ići u korist Slovenije.

'Kuloari su znali, a diplomacija nije', kaže Tireli.

Izvanrednoj sjednici na traženje zastupnika zasad nisu skloni ni u SDSS-u. 'Podržali bismo to ukoliko bismo procijenili da je to dobro za zastupanje hrvatskih interesa, ali mi trenutno ne znamo što je najbolji potez i je li sveopća parlamentarna mobilizacija najbolji način', kažće za tportal SDSS-ov Milorad Pupovac, koji smatra da prvo treba dati priliku Vladi i Ministarstvu vanjskih i europskih poslova da odrade svoj dio.

Drugi korak: Formalni zahtjev s jasnim obrazloženjem i zaključkom

No, nije samo broj potpisa zastupnika uvjet koji treba biti ispunjen za sazivanje izvanredne sjednice. Zahtjev mora biti dobro obrazložen, moraju postojati materijali na temelju kojih se traži izvanredna sjednica, a trebao bi biti predložen i neki zaključak.  Konkretan zaključak zasad nisu predložili ni u Klubu nezavisnih ljevičara niti Josip Kregar.

Treći korak: Održavanje izvanredne sjednice Sabora

Iako zasad vladajuća koalicija nije sklona sazivanju izvanredne sjednice, to ne znači da da do nje neće doći. Naime, ukoliko bi u Vladi i Ministarstvu vanjskih poslova bila donesena politička odluka da se ide u zaustavljanje arbitražnog postupka, odboriti bi je morao Sabor.

Četvrti korak: Izglasavanje raskida arbitražnog sporazuma

Naime, Sabor je inicijalno izglasao i dao odobrenje za potpisivanje arbitražnog sporazuma, te u slučaju njegovog raskidanja to mora raspraviti te nakon toga donijeti odluku hoće li ili ne raskinuti sporazum.

'Ljetne' izvanredne sjednice rijetkost

Iako nije neuobičajeno da Sabor održava izvanredne sjednice, pogotovo oko zimskih blagdana, povratak zastupnika s ljetne stanek ne događa se često. Tako je, primjerice, posljednja izvanredna ljetna sjednica održana 2010. i to zbog rebalansa proračuna. Godinu ranije, u ljetnim mjesecima koje je obilježio odlazak Ive Sanadera s mjesta premijera, održane su čak dvije izvanredne sjednice, oba puta kako bi se odobrio rebalans proračuna.