velika potražnja

Panika u Pentagonu, ponestaje raketa: Trošimo zalihe koje smo spremili za Kineze!

31.10.2024 u 14:53

Bionic
Reading

Zbog rastuće napetosti na Bliskom Istoku, američka vojska suočava se s ozbiljnim izazovima u održavanju zaliha proturaketnih projektila, ključnog oružja za zaštitu savezničkih snaga. Intenzivna uporaba raketnih sustava iz obitelji Standard Missiles, poput raketa Patriot, zabrinula je Pentagon može li zadovoljiti potražnju na više bojišta, uključujući Europu, Bliski Istok i potencijalni budući sukob u Pacifiku

SAD i njegovi saveznici koriste sve veće količine protuzračnih projektila za obranu. Iran i proiranske milicije, poput hutista u Jemenu, pojačali su napade na izraelske i zapadne mete, što je rezultiralo intenzivnijim lansiranjem američkih raketa.

SAD je od početka izraelsko-palestinskog sukoba u listopadu 2023. lansirao više od 100 'standard projektila' za zaštitu izraelskog teritorija i savezničkih brodova u Crvenom moru. To uključuje skupe sustave zračne obrane poput Patriota i Terminal High Altitude Area Defense (THAAD), koje su nedavno premještene u Izrael kao pojačanje.

No, kako se broj napada povećava, Pentagon se suočava s realnom prijetnjom da zalihe neće moći nadomjestiti u dovoljnom broju. 'Potrošnja zaliha premašuje mogućnosti proizvodnje', izjavio je Pentagon, upozoravajući kako bi kontinuirana uporaba mogla dovesti do dugoročnog pada spremnosti SAD-a u slučajevima neočekivanih kriza, piše The Wall Street Journal.

Ograničenja u proizvodnji

Za Pentagon, povećanje proizvodnje ovih sofisticiranih projektila nije jednostavan proces. Proizvodnja Standard projektila povjerena je tvrtki RTX, koja godišnje može izraditi svega nekoliko stotina raketa, pri čemu mnogi idu i američkim saveznicima. Tako, više od 14 država, među kojima su ključni američki partneri, kupuje američke protuzračne projektile, što dodatno smanjuje zalihe dostupne za vlastite potrebe SAD-a.

Prilagodba industrije za povećanje proizvodnje Standard projektila uključuje skupu izgradnju novih proizvodnih linija i zapošljavanje dodatne radne snage. Mnoge tvrtke oklijevaju uložiti resurse u proizvodnju bez dugoročnih ugovora od strane Pentagona. 'Što je projektil sofisticiraniji, teže ga je proizvesti', ističe ministar mornarice Carlos Del Toro, dodajući kako trenutno povećanje proizvodnje jednostavno nije dostatno za trenutnu razinu potražnje.

Globalne posljedice i ranjivost SAD-a

Manjak oružja uvelike utječe na američku spremnost u drugim ključnim područjima. Dok Pentagon balansira između zahtjeva u Europi i Bliskom istoku, analitičari upozoravaju kako bi to moglo narušiti sposobnost SAD-a za odgovor na mogući sukob u Pacifiku, osobito u scenarijima vezanima za Kinu. 'Trošimo godišnje zalihe Standard projektila koji bi trebali biti dio naše pripreme za Kinu', izjavio je Mark Montgomery, bivši admiral i viši direktor u Zakladi za obranu demokracija.

Ovaj izazov dodatno se pojačava zbog potrebe za dvostrukim lansiranjem protuzračnih raketa u mnogim situacijama, čime se želi povećati vjerojatnost pogodaka, ali istovremeno i ubrzava potrošnja. Iako je svaki lansirani projektil vrijedan milijune dolara, iranska i hutijska oružja često su znatno jeftinija, zbog čega je američka obrana skupa, dok se napadačke zalihe lako obnavljaju.

  • +6
Protuzračni sustav Patriot Izvor: Profimedia / Autor: JACK GUEZ / AFP / Profimedia

Pentagonova strategija i moguća rješenja

S obzirom na ove izazove, visoki dužnosnici Pentagona traže nove pristupe i tehnologije kako bi smanjili pritisak na ograničene zalihe. Uz premještanje sustava THAAD i Patriota na Bliski istok, Pentagon istražuje mogućnosti uvođenja novih tvrtki u proces proizvodnje protuzračnih raketa kako bi ubrzali opskrbu. Premda je dugoročni cilj zadržati postojeće proizvodne kapacitete, to podrazumijeva i odustajanje od starijih varijanti kako bi se financirale moderne rakete s boljim performansama.

Istovremeno, Pentagonova zabrinutost oko trenutačnih zaliha naglašava potrebu za bolje prilagođenom industrijskom bazom koja bi mogla održati proizvodnju za produžene konflikte. Elias Yousif, zamjenik direktora programa za konvencionalnu obranu u Stimson Centru, ističe kako američka obrambena strategija nije bila predviđena za dugotrajne konflikte u više regija svijeta. 'Oba rata – u Ukrajini i na Bliskom Istoku – su dugotrajni sukobi, što nije bilo dio američkog planiranja,' kaže Yousif, dodajući da je povećanje proizvodnje jedini dugoročni izlaz.