Situacija s koronavirusom, obnova nakon potresa i cijene goriva glavne su teme sjednice Vlade na kojoj se uvodno obratio premijer Andrej Plenković
'Imamo posebnu točku dnevnog reda koja se odnosi na uredbu vezano uz zakon o naftnim derivatima. Mi smo uzmiajući u obzir ekonomski trenutak s ciljem neometanog gospodarskog oporavka odlučili iskorisiti mogućnost da na rok od 30 dana stavbiliziramo cijene benzina i ulja. Cijene benzina ćemo ograničiti na 11, 10 kuna, dizel na 11 kuna', rekao je Plenković na početku sjednice Vlade.
Plenković je najavio da će Vlada danas i službeno predložiti izmjene Zakona o obnovi. 'Cilje je pojednostavljene postupaka, brzine donošenja odluka, sufinanciranja konstrukcije obnove pogotovo za Zagreb gdje država uzima 80 posto troška, a grad Zagreb 20 posto, dok će na područjima gdje je proglašena katastrofa država financirati 100 posto konstrukcijske obnove', rekao je Plenković. Nada se da će se izmejnama zakona riješitit 'uska grla' i ubrzati obnova.
'Mi smo danas dostili 55 posto cijepljenih odraslih osoba jednom dozom. Udio odraslih koji su dovršili cijepljenje smo na 51,6 posto', osvrnuo se Plenković kratko na situaciju s koronavirusom.
'Očekujemo da nadležna tijela otkriju motive napada, odakle napadaču oružje, tko ga je naučio pucati, tko stoji iza radikalizacije. Vjerujem da će svi biti jednoznačni u osudi takviog napada', osvrnuo se Plenković na godišnjicu pucnjave kod Banskih dvora.
Državni tajnik Ministarstva zdravstva Tomislav Dulibić govorio je o situaciji s koronavirusom, kazavši da je u posljednjih 24 sata udio zaraženih među testiranima 19,52 posto. 'U proteklih tjedan dana bolnice su zaprimile 638 covid pacijenata, a na bolničkom liječenju je trenutno 871 osoba', rekao je.
'Uzlazna epidemiološka krivulja rasti će toliko dugo koliko dio građana odbija cijepljenje', poručio je Dulibić.
Potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović podsjetio je kako je od prošle sjednice Vlade Nacionalni stožer civilne zaštite donio pet novih odluka, a zbog epidemioloških razloga nema mjesta popuštanju nužnih epidemioloških mjera koje su na snazi.
Stožer je odlukama koje vrijede do 31. listopada produljio primjenu mjera koja se odnose na ograničavanje okupljanja, korištenja zaštitnih maski za lice, rad trgovina, javni prijevoz te privremenu zabranu i ograničavanje prelaska preko graničnih prijelaza.
'Do ublažavanja ili ukidanja nekih od epidemioloških mjera može doći samo ako svi zajedno djelotvornije utječemo na ograničavanje učinaka epidemije, što se najbolje može postići ako proširimo obuhvat cijepljenja i pridržavamo se mjera', kazao je Božinović.
Plenković o cijenama goriva: Ovo je agilan pristup rješavanju situacije
O vladinoj urebi vezano uz cijenu goriva dodatno je govorio i ministar gospodarstva Tomislav Ćorić. 'Cijena benzina kontinuirano raste i kako bi stabilizirali funkcioniranje gospodarstva i ispunili očekivanja građana vlada se temeljem zakona odlučila na donošenje ove uredbe', kazao je Ćorić.
Ponovio je da će će se cijena goriva ograničiti na 30 dana. 'Nadamo se da će u sljedećih 30 dana doći do stabilizacije cijena na tržištu te ćemo u konačnici nakon tog razdoblja nastaviti normalno funkcionirati kao ekonomija', rekao je Ćorić.
'Mislim da je ovo dobar i agilan pristup rješavanju situacije i da ćemo na ovaj način stabilizirati i očekivanja i poslati poruku povjerenja i našim gospodarstvenicima i građanima. Ovakva vrsta odluke nam daje dovoljno vremena za analizirati što će se događati na globalnom tržištu i sukladno tome ćemo, kao što smo agilni sada i kao što smo bili kroz cijelu covid krizu, donosimo još jednu odluku na korist našeg gospodarstva i naših građana. Vjerujemo da će u ovako kratkom roku distributeri biti sposobni izdržati to.', rekao je Plenković.
Vlada odbila zamolnicu Tužiteljstva BiH
Vlada je na sjednici donijela zaključak kojim se Ministarstvu pravosuđa nalaže da odbije zamolnicu Tužiteljstva BiH od 8. veljače ove godine. Podsjetimo, tužiteljstvo BiH zatražilo je preuzimanje kaznenog progona protiv visokorangiranih hrvatskih časnika i generala zbog osnovane sumnje u kršenje međunarodnog prava u okviru operacije Bljesak, a vezano za navodno granatiranje područja Kozarske Dubice i Bosanske Gradiške.
'Nakon analize zamolnice i prateće dokumentacije, resorno ministarstvo je zaključilo da svrha predmetnog postupanja pojedinih nadležnih tijela BiH nije procesuiranje ratnih zločina ni kažnjavanje pojedinaca odgovornih za zločine, već difamacija same vojno-redarstvene operacije Bljesak kao jednog od ključnih temelja neovisne i teritorijalno cjelovite Hrvatske', rekao je Malenica te upozorio da bi 'udovoljenje zamolbi moglo dovesti do narušavanja suvereniteta, sigurnosti i pravnog poretka ili drugih bitnih interesa RH'.