Hrvatski premijer Andrej Plenković razgovarao je u petak u Banskim dvorima s francuskom ministricom za europske poslove Nathalie Loiseau o budućnosti Europske unije i izazovima pred kojima se nalazi, a dvoje je dužnosnika političke odnose Hrvatske i Francuske ocijenilo vrlo dobrima i partnerskima, priopćeno je iz vlade
Kako je priopćeno iz vlade, uz Plenkovića je na razgovorima sudjelovala i državna tajnica u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova Andreja Metelko-Zgombić.
Politički odnosi Hrvatske i Francuske ocijenjeni su vrlo dobrima i partnerskima. Razgovaralo se i o budućnosti Europske unije i izazovima pred kojima se nalazi. Hrvatska i Francuska planiraju intenzivirati dijalog u okviru priprema za prvo hrvatsko predsjedanje Vijećem Europske unije 2020. godine, priopćeno je.
Ministrica Loiseau iskazala je potporu Francuske reformskoj politici vlade te naporima Hrvatske u ostvarivanju strateških prioriteta ulaska u Schengen i eurozonu. Bilo je riječi i o europskom sastanku na vrhu posvećenom zemljama zapadnog Balkana, koji će se održati u svibnju ove godine u Sofiji, te je potvrđena potpora Hrvatske zemljama jugoistočne Europe na njihovom europskom putu.
Pozdravljen je novi Akcijski plan za provedbu Hrvatsko-francuskog strateškog partnerstva, za razdoblje 2018.–2021., potpisan tijekom posjeta francuske ministrice za europske poslove.
Ministrica Loiseau posebno je iskazala zadovoljstvo što će se upravo u Hrvatskoj održati prve Konzultacije s građanima o Europi, inicijative francuskog predsjednika Emmanuela Macrona, kako bi se diljem Europe bolje čuo glas građana i omogućilo im da izraze svoja očekivanja o Europskoj uniji. U tom kontekstu, ministrica Loiseau sudjelovat će na panelu o budućnosti Europe na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu, zajedno s Metelko-Zgombić.
Predsjednik vlade Plenković pohvalio je ovu inicijativu za koju je ocijenio da će pridonijeti boljem razumijevanju europskih tema u Hrvatskoj što drži od velike važnosti jer se, uslijed debata na europskoj razini, veliki broj europskih propisa potom ugrađuju i u hrvatsko zakonodavstvo i utječu na svakodnevnicu hrvatskih građana, priopćeno je iz vlade.