Premijer Andrej Plenković rekao je u utorak, prilikom otvaranja Međunarodnog sajma gospodarstva u Mostaru, kako se BiH "nakon hrabrih odluka" domaćih i međunarodnih dužnosnika povezanih s izborom novih vlasti nalazi na putu brže integracije u Europsku uniju, te je najavio nastavak potpore toj zemlji.
„S hrabrim odlukama o izboru novih vlasti nakon izbora stvara se okvir za napredak, razvoj i dublju integraciju u EU. Formiranje vlade Federacije BIH daje sjajan signal gospodarstvu, trima konstitutivnim narodima i svima drugima da je pred BiH razdoblje intenzivnijeg napretka“, izjavio je Plenković.
Potkraj prošloga tjedna izabrana je nova vlada Federacije BiH, skoro sedam mjeseci nakon održanih izbora, koju čine predstavnici stranaka Hrvatskog narodnog sabora i probošnjačke i građanske grupacije koju predvodi SDP BiH. Na taj je način okončana višemjesečna kriza koju je pomogao razriješiti visoki međunarodni predstavnik Christian Schmidt svojom intervencijom u Ustav i Izborni zakon.
Predstavnici svih novouspostavljenih institucija u utorak su se okupili na Međunarodnom sajmu gospodarstva Mostar 2023.
Premijer Plenković je najavio jačanje veza s BiH, ocjenjujući kako je toj zemlji Hrvatska "strateški partner BiH u političkom i ekonomskom smislu".
Izrazio je očekivanje kako što skorije započeti plinsko povezivanje Hrvatske i BiH korištenjem kapaciteta LNG terminala i plinovoda koji bi se s BiH trebao povezati u južnome dijelu zemlje. U obraćanju je najavio održavanje zajedničke sjednice hrvatske Vlade i Vijeća ministara 20. lipnja u Zagrebu, te je nagovijestio nastavak potpore projektima bosanskohercegovačkih Hrvata, poput Sveučilišne kliničke bolnice.
Upitan o izjavi ministra financija Marka Primorca, koji je najavio promjenu poreznih stopa koje bi trebale dovesti do rasta plaća, Plenković je rekao da će to biti „jedan veliki paket" i da se "ide za tim da se omogući našim građanima, našim radnicima veće plaće“.
'Želimo napraviti iskorak koji će omogućiti da građanima rastu plaće, a ujedno da rasteretimo porezno opterećenje na svim razinama. Mi smo dosad smanjivali poreze, trošarine, digli minimalnu plaću na 560 eura... Sve što radimo radimo na korist građana. Kad reforma bude dovršena, mi ćemo je predstaviti. Jedna kritika kaže da je to predizborno - po toj logici ne bismo trebali ništa raditi jer je sve predizborno. Konzultirat ćemo se i sa zajednicom županija i općinama, tako ćemo nastaviti i u budućnosti. Svi građani žele rasterećenja. Cjelovita reforma bit će predstavljena za nekoliko tjedana', rekao je Plenković.
Dodao je kako bi plaće trebale rasti i onim kategorijama koje su izvan tih "poreznih škara", ali da porezna reforma ne ugrozi funkcioniranje svih razina vlasti.
Video porukom na Sajmu se obratio i izraelski premijer Benjamin Netanyahu koji je istaknuo očekivanje kako će dvije zemlje razvijati još bolje odnose te da će BiH nastaviti putem napretka.
Predsjedateljica Vijeća ministara BiH Borjana Krišto rekla je na otvaranju sajma kako je ovaj gospodarski događaj postao važan generator političkih i poslovnih veza.
Premijerka Srbije Ana Brnabić, koja je također sudjelovala na otvaranju sajma, izrazila je zadovoljstvo prošlotjednim razgovorima s hrvatskim kolegom Plenkovićem, izražavajući očekivanje da će se nastaviti uspostava boljeg razumijevanja i uvažavanja. Pozvala je vlasti u BiH da pristupe projektu Otvorenoga Balkana, čemu se u BiH protive predstavnici hrvatske i bošnjačke strane.
Na ovogodišnjem Sajmu gospodarstva svoje proizvode predstavlja više desetaka hrvatskih kompanija. Zemlja partner je Izrael. Proizvode izlaže više od 750 izlagača iz 30 zemalja svijeta.