Eskalacija trgovinskog rata, do koje bi moglo doći ako Donald Trump bude ponovno izabran za drugi mandat za predsjednika SAD-a, mogla bi značiti gubitak milijardi eura za njemačko gospodarstvo, navodi se u izvješću
Kako se približavaju predsjednički izbori u SAD-u rastu nagađanja o eskalaciji trgovinskog rata između EU-a i SAD-a, osobito ako bivši predsjednik Donald Trump ponovno bude izabran. To bi moglo značajno utjecati na Njemačku, budući da je SAD jedan od najvećih trgovinskih partnera zemlje. To je uglavnom zato što je Trump najavio da bi carine na uvoz iz SAD-a mogle biti podignute do 10 posto ili potencijalno čak 20 posto, ako se vrati na dužnost.
Izvješće Njemačkog ekonomskog instituta (IW), kojeg je dobio Euronews Business pokazuje kako bi trgovinski rat mogao pogoditi Njemačku u dva potencijalna scenarija.
Prvi scenarij opisuje što bi se dogodilo ako Trump podigne carine na sav uvoz iz SAD-a na 10 posto, a carine na robu uvezenu iz Kine u SAD na 60 posto, počevši od 2025. U ovom slučaju, vjerojatno je da bi EU također uzvratio s carinom od 10 posto na robu uvezenu iz SAD-a. Drugi scenarij naglašava još ozbiljniji trgovinski rat, gdje i EU i SAD nameću carine od 20 posto jedni drugima.
Kako bi više američke uvozne carine mogle utjecati na njemačko gospodarstvo?
Vrijednost njemačkog izvoza u SAD iznosila je oko 171,65 milijardi dolara (158,75 milijardi eura) 2023. godine, prema Comtrade bazi podataka Ujedinjenih naroda.
Njemački proizvodi koje su uvezle SAD u 2022. godini bili su pakirani lijekovi, automobili, krv, cjepiva, antiserumi i toksini. S druge strane, Njemačka je 2023. iz SAD-a uvezla oko 76,47 milijardi dolara (70,70 milijardi eura). Neki od glavnih proizvoda bili su vozila, optička i tehnička oprema, električna i elektronička oprema, mineralna goriva, zrakoplovi, lijekovi i svemirske letjelice.
Ovi bi sektori potencijalno mogli biti značajno pogođeni u slučaju eskalacije trgovinskog rata između EU-a i SAD-a. U prvom IW scenariju, tijekom Trumpova četverogodišnjeg mandata, Njemačka bi mogla doživjeti gubitak u bruto domaćem proizvodu (BDP) od preko 127 milijardi eura. U drugom scenariju, njemačko gospodarstvo bi moglo izgubiti oko 180 milijardi eura, što bi se moglo prevesti u pad BDP-a od 1,5 posto do kraja Trumpovog četverogodišnjeg mandata. U tom bi slučaju EU-27 doživjela gubitak BDP-a od oko 1,3 posto.
Prema rejting agenciji Fitch: “Američke carine bi pogoršale postojeće izazove rasta u Europi, posebno za njemačko izvozno orijentirano gospodarstvo, koje se već suočava s cikličkim i strukturnim promjenama. To bi moglo negativno utjecati na rast eurozone i povećati jaz u gospodarskom učinku u odnosu na SAD. Dodatni rizik rasta također bi mogao opteretiti javne financije, otežavajući ispunjavanje ciljeva deficita i duga.”
Druge europske zemlje, poput Italije, Francuske i Španjolske također će se vjerojatno suočiti s carinama na izvoz u SAD, prema Fitchu, koji procjenjuje stopu tih carina između 1 posto i 2,6 posto. Najviša će se stopa vjerojatno primijeniti na Italiju, jer ona izvozi robu poput obuće, odjeće i drugih luksuznih predmeta, koji se suočavaju s više individualnih carina. Međutim, većina će carina vjerojatno biti nametnuta na robu niže vrijednosti, dok bi roba veće vrijednosti mogla imati manju stopu carinjenja.
Samina Sultan, viša ekonomistica za europsku ekonomsku politiku i trgovinu, primijetila je u izvješću: “U najboljem slučaju, prijetnje odmazde EU-a bile bi dovoljne da Trumpa postave na njegovo mjesto. Njemačkoj i SAD-u također mora biti jasno da partnerstvo pod jednakim uvjetima jača pozicije obje strane u odnosu na Kinu.”