za skafandere spremni

Pod kontroliranim uvjetima i uz posebne mjere zaštite, državna matura ipak u lipnju? Evo što kažu ravnatelji

15.04.2020 u 18:00

Bionic
Reading

Nastavna godina za maturante završava 29. svibnja, a termini održavanja državne mature ovisit će o predstojećoj epidemiološkoj procjeni Nacionalnog stožera civilne zaštite. Održi li se u lipnju, što je 'prvi cilj' ministrice znanosti i obrazovanja Blaženke Divjak, bit će to u uvjetima pojačanih sanitarno-higijenskih mjera u školama, uz potrebnu zaštitnu opremu. Državnoj maturi u lipnju nada se Damir Jelenski, ravnatelj Gimnazije Tituša Brezovačkog u Zagrebu, kao i njegova splitska kolegica, ravnateljica Druge gimnazije Ivanka Kovačević. Oboje računaju na to da će zaštitna oprema biti dostavljena školama

Ministarstvo znanosti i obrazovanja sastavilo je nekoliko scenarija za državnu maturu, a ministrica Blaženka Divjak potvrdila je jutros da je planirano održavanje maturalnih ispita u lipnju, 'u kontroliranim prostorima uz posebne mjere'.

Prema ranijem Kalendaru državne mature, državna matura planirana je u razdoblju od 8. do 29. lipnja. Taj plan zasad je promijenjen samo u slučaju eseja iz hrvatskog jezika, koji se neće pisati 16. svibnja, nego također u lipnju. U svakom slučaju, datumi državne mature neće se moći konačno potvrditi prije svibnja jer ovise o razvoju epidemiološke situacije. Izvjesno je da će trebati osigurati zaštitnu opremu za 30.000 maturanata i nastavno osoblje koje će provoditi državnu maturu.

Državna matura propisana je kao uvjet završetka srednjoškolskog obrazovanja u Hrvatskoj, a upravo zahvaljujući rezultatima tih testova omogućen je relativno jednostavan, online upis na fakultete. 'Problem su fakulteti koji imaju dodatne provjere. Održavanje dodatnih provjera možda bi ove godine kod nekih fakulteta trebalo preispitati', poručila je ministrica.

Na tom tragu je i Branimir Mihalinec, predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama. On poručuje da bi otkazivanje državne mature i uvođenje prijemnih ispita na fakultetima - osim što je trenutno neprovedivo i epidemiološki nepredvidivo - ugrozilo 'apsolutno sve mogućnosti realnog i kvalitetnog nastavka obrazovanja na bilo kakvom studiju'. Ukoliko pak dođe do mature u lipnju i srpnju, za sve učenike treba osigurati i zaštitnu opremu, maske, rukavice te dovoljno dezinfekcijskih sredstava, poručio je taj sindikalac.

  • +16
Videokonferencija Blaženke Divjak u NSK-u Izvor: Pixsell / Autor: Josip Regović

Ministričin glavni savjetnik Marko Košiček podsjeća pak na to da je državna matura i u klasičnim okolnostima organizirana na način da je među učenicima osigurana fizička distanca, pa tako oni sami sjede u klupama kako ne bi prepisivali jedni od drugih. Osim toga, putovanje učenika do njihove matične srednje škole predstavljalo bi daleko manju ugrozu od alternativnog putovanja na prijemne ispite u sveučilišne centre koji su ponekad i stotinama kilometara udaljeni od mjesta prebivališta učenika.

Maturanti Gimnazije Tituša Brezovačkog na zagrebačkom Gornjem gradu u dodatnoj su neizvjesnosti jer nisu sigurni ni u to da će se državna matura održati u prostorijama njihove škole, znatno oštećene u potresu.

Ravnatelj Damir Jelenski kaže za tportal da su u toj obrazovnoj instituciji u tijeku pripremni radovi na sanaciji oštećenja. Ako se kompletna obnova ne dovrši do državne mature, ispiti će se održati na nekoj drugoj lokaciji. U svakom slučaju, učenici će o svemu na vrijeme biti obaviješteni.

'Kao nepopravljiv optimist, nadam se da će se epidemiološke mjere pokazati dobrima i da će se za mjesec dana one moći smanjiti, pa će se i uz potrebne mjere opreza moći održati državna matura. Najbolje bi bilo da se održi u lipnju jer to onda podrazumijeva i redovite upise na fakultete', napominje Jelenski, uvjeren da će se 'zbog zdravlja svih nas, a prvenstveno učenika, odabrati pravi tajming' ovisno o razvoju epidemiološke situacije.

Po pitanju zaštitne opreme, ravnatelj kaže da će se to trebati na vrijeme pripremiti.

'Ako je potrebno 30.000 maski za maturante, ne očekuje se valjda da bi učenici trebali doći sa svojim maskama u školu. Potrebnu zaštitnu opremu trebali bi osigurati oni koji donose odluku o tome', kaže Jelenski, podsjećajući da cijela država funkcionira po uputama Kriznog stožera.

'Moramo pričekati struku i kad oni kažu što je sve potrebno, mi ćemo se prilagoditi tome. Cijela nacija pokazala se fleksibilnom i snalažljivom u ovim kriznim vremenima, a ako smo mogli pokrenuti nastavu na daljinu koja se u europskim, pa i svjetskim okvirima pokazala izuzetno kvalitetnom, onda sam siguran da u kratko vrijeme možemo organizirati i državnu maturu', zaključuje ravnatelj Jelenski.

Ivanka Kovačević, ravnateljica splitske Druge gimnazije u Teslinoj ulici, također ističe da u ovom trenutku nije na ravnateljima da donose bilo kakve odluke po pitanju državne mature, kao ni zaštitne opreme.

'Teško je sada predvidjeti kako će se razvijati situacija. Svi smo vrlo zabrinuti, najviše za naše maturante, i kao ustanova za njih ćemo napraviti sve što je u našoj moći da im olakšamo ovu stresnu situaciju. Nama je u interesu da se državna matura provede ako Ministarstvo znanosti i obrazovanja u suradnji s epidemiolozima iz Kriznog stožera procijeni da je to moguće. Ministrica Divjak je razborita osoba, odgodila je esej iz hrvatskog jezika i vjerujem da će u suradnji sa strukom odabrati i pravi scenarij za maturu', kaže ravnateljica Kovačević.

Po pitanju zaštitne opreme, računa na pomoć nadležnih institucija. Ističe da su prosvjetni djelatnici na sve navikli, pa će tako i sada, ako treba, 'raditi u skafanderima'.

'Nemamo nikakvu opremu u školi, trebalo bi nam je dostaviti, kao što inače dobijemo ispite za državnu maturu u posebnim kutijama. Dosad je državna matura bila jako dobro organizirana. Ministarstvo znanosti i obrazovanja, kao i Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja, sve su uvijek besprijekorno pripremili. Naravno, ne znamo što će biti s epidemiološkom situacijom, a ministrica u slučaju pogoršanja sigurno ima i rješenje za odgodu mature', napominje ravnateljica Kovačević, dodajući da su učenici na prvom mjestu.

'Najviše se brinemo o njima. Najprije štrajk, pa nadoknade, sada i nastava na daljinu - s obzirom na okolnosti, na to da smo im prekinuli djetinjstvo i mladost, zatvorili ih u kuće u kojima moraju sami učiti, djeca jako lijepo reagiraju', kaže ravnateljica.