Ministarstvo unutarnjih poslova provodi kriminalističko istraživanje zbog sumnje da je nepoznata osoba počinila kazneno djelo računalne prijevare počinjenog tako da putem interneta širi računalni virus – GVU Trojan koji prilikom instaliranja, korisniku računala onemogući pristup Windows radnoj površini, upravitelju zadataka i registryu, a na zaslonu monitora automatski se pojavi lažna poruka MUP-a
U lažnoj poruci navodi se da su otkrivene navodne ilegalne radnje na računalu korisnika kao što je 'skidanje' glazbe, dječje pornografije i ostale kriminalne radnje, potvrđeno je iz MUP-a portalu ICTbusiness.info
Iz ministarstva kažu da osim toga, u poruci je navedeno da se od korisnika traži da putem 'PaySafe' kartice (ili na drugi način koji podrazumijeva anonimnost plaćanja) uplati određeni iznos te da će računalo biti 'otključano' u roku od 72 sata od zatražene uplate.
'S vremenom se izgled i sadržaj navedene lažne poruke mijenjao. Osim toga, mijenjao se i virus kao takav s tim da je u biti uvijek riječ o ransomware-u, i to bez obzira radi li se o cryptolockeru, cryptotrojanu ili 'običnom' cryptovirusu. Ovo kriminalističko istraživanje provodi se u suradnji s Europolom, s drugim državama EU koje imaju isti ili slični problem. Inače, do sada je zaprimljeno 357 obavijesti sa područja cijele Republike Hrvatske, kojima su građani dojavili pojavu predmetnog virusa. U 65 slučajeva građani su platili traženu otkupninu, čime su oštećeni za iznos od sveukupno 30.500 kuna', pojašnjavaju u MUP-u.
S obzirom na navedeno, MUP preporuča se da korisnici računala koriste ažurirani antivirusni program te da koriste i ostale oblike zaštite (vatrozid i dr.). Osim toga, prilikom komunikacije e-poštom treba obratiti pozornost na poruke sumnjivog sadržaja jer postoji mogućnost da se otvaranjem takve poruke, prilozima u poruci ili aktiviranjem poveznice u tekstu poruke računalo zarazi spomenutim malicioznim programom.
'Tako npr. prilog u e-poruci može izgledati kao .zip datoteka, a u stvari se radi o programskoj tj. .exe datoteci, koju ni u kom slučaju korisnik ne bi trebao otvoriti i tako ju aktivirati. Budući da do infekcije računala može doći i klikom miša na reklamu (banner) koja se nalazi na web stranici potpuno legalnog portala, potrebno je voditi računa i o ovoj okolnosti“' kažu MUP-ovi stručnjaci.
Više pročitajte ovdje