'Odlazak beogradskog odvjetnika Srđe Popovića velik je gubitak za tu scenu, za generaciju i generacije koje su ga poznavale, jer on je bio neka vrsta mita u društvenom kontekstu prije svega u Beogradu i čitavoj Jugoslaviji', izjavila je za Agenciju Anadolija (AA) Sonja Biserko. Ova aktivistica za ljudska prava i članica Povjerenstva za istraživanje stanja ljudskih prava u Sjevernoj Koreji pri Ujedinjenim narodima kazala je da je Srđa Popović jednostavno 'važan lik koga se svi sjećamo u jugoslavenskom pokušaju da se nešto promijeni prije nego što je došlo do tog tragičnog i brutalnog raspada'
'On je bio važan pečat važnog vremena 1960-ih i 1970-ih', rekla je Biserko. Naglasila je kako će Popović ostati upamćen i kao osoba koja je među prvima u Srbiji progovorila o ratnim zločinima. 'U svakom slučaju, upamćen je kao čovjek koji je od prvog dana ustao protiv ratnih zločina i onoga što se događalo te mislim da je zbog toga napustio zemlju', rekla je Biserko za AA.
Prisjećajući se Popovićeve borbe protiv režima Slobodana Miloševića, zbog koga je i ova nekad karijerna diplomatkinja u moćnoj jugoslavenskoj diplomaciji dala otkaz u jugoslavenskoj ambasadi u Londonu da bi se pridružila buntu protiv tadašnjeg srbijanskog vlastodršca, govorila je o Popovićevom odlasku iz Beograda na početku rata u Hrvatskoj:
'Otišao je iz Jugoslavije 1991. da bi se vratio nakon deset godina i kasnije se uključio u javni život Srbije, prvenstveno oko ubojstva Zorana Đinđića; on je bio zastupnik obitelji. Puno je doprinio tim svojim pisanjem ili akcijama za pravne stvari, jer je bio odličan pravnik, stavljajući sve u taj pravni okvir', kaže Biserko, dodajući kako se Srđa Popović 'oprostio od svih' u svom posljednjem intervjuu, objašnjavajući upravo razloge svoga egzila na početku raspada zajedničke domovine.
Nove forme srpskog nacionalizma
Komentirajući novinarsku opasku da je Srđa Popović u Bosni i Hercegovini ostao zapamćen po svojim primjedbama na račun Milorada Dodika, kada se ovaj počeo kititi istim odličjima koja je primao i Radovan Karadžić, Biserko je rekla da je ta sklonost kritici bila dio karaktera pokojnog Popovića.
'On je bio vrlo kritičan u vezi sa srpskim nacionalizmom i vrlo je precizno detektirao ponašanje svakog od tih političara. Naravno, posebno onih koji su se predstavljali kao demokrati i nekakvi suradnici međunarodne zajednice. Ali to je, naravno, bilo vrlo prepoznatljivo svim ljudima koji su iz dana u dan pratili što se događalo', rekla je Biserko.
Kazala je da 'srpski nacionalizam ni dan-danas nije nestao'.
'Taj se nacionalizam još uvijek presvlači u nove forme, a i danas imamo takvu vladu, tako da je to situacija koja jako dugo traje', rekla je Biserko, ističući da se tome ne nazire kraj. 'Za sve nas koji smo to pratili od samog početka postala je to na neki način maratonska utrka bez kraja. Tako da je glavno pitanje kako će sve to završiti. Previše vremena je prošlo da bi čovjek gledao na to s nekim optimizmom, mada mi koji se time bavimo imamo i tu vrstu optimizma. Ali čini mi se da smo došli u nekakav ćorsokak u kome Srbija iznutra nema taj potencijal da se sama izvuče', zaključila je Sonja Biserko u razgovoru za AA.